Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik dowie się o odziedziczonej części nieruchomości

8 komentarzy

Pytanie: Odziedziczyliśmy w pięciu postanowieniem sądu o stwierdzenie nabycia spadku po mamie całość tj. dom, zabudowania i pole. Ponieważ jeden z braci ma od kilku lat komornika na “karku” nurtuje mnie pytanie czy komornik może upomnieć się o jego część skoro nie został jeszcze dokonany dział spadku i nie ma wpisu do ksiąg wieczystych.

Odpowiedź: Skoro nie dokonano działu spadku, to ani w ewidencji gruntów ani w księdze wieczystej brat nie figuruje jako współwłaściciel (właściciel) nieruchomości. A skoro nie to komornik nie dowie się o tym, że brat odziedziczył część nieruchomości tzn. nie dowie się w urzędzie gminy / miasta / w starostwie powiatowym i nie wyczyta tego w księdze wieczystej tej nieruchomości gdyż właśnie nie dokonano działu spadku.

No chyba, że wierzyciel albo komornik dowie się o tym, że mama zmarła i sprawdzi w sądzie czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Wówczas dowie się o tym, że nabyli Państwo spadek, w tym brat również. Nie wiem, czy ktoś “życzliwy” wiedzący o sprawie może im o tym donieść, czy wierzyciel albo komornik sami się dowiedzą.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 stycznia, 2016

Komentarze do 'Czy komornik dowie się o odziedziczonej części nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

 1. Prosze o pomoc w ponizszym przypadku. Zmarła mama która ma komornka i inne niespłacone długi o których sie dowiedziałam po jej smierci. Co robić? Zostawiła mieszkanie gdzie ma 50% udziału, reszte mamy ja, siostra i brat. Brat mieszkał z nią. Jak mamy przyjąć spadek? Czy komornik ma prawo do licytacji udziałów mamy? Czy w ogóle jest jakaś mozliwość żeby windykator nie zajął mieszkania?
  Prosze o poradę

  Joanna

  15 Lut 17 o 14:46

 2. Kiedy mama zmarła?

  admin

  15 Lut 17 o 15:07

 3. zmarla w ten poniedziałek nagle , wczoraj znalezlismy pismo od komornika.
  w mieszkaniu mieszka brat, ktory zostanie bez dachu nad glową.
  jakie szanse są?

  Joanna

  15 Lut 17 o 15:22

 4. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów (zmieniły się jakiś czas temu), jeżeli w ogóle jako spadkobiercy nie zareagujecie, to automatycznie przyjmujecie spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W takiej sytuacji wierzyciel może prowadzić przeciwko spadkobiercom egzekucję tylko do wysokości nabytego przez nich spadku. Niedogodność jest tu taka, że wierzyciel, zamiast męczyć się z licytacją udziału w mieszkaniu (którego może nikt nie kupić), może skupić się na egzekucji np. z waszych kont bankowych, z wynagrodzeń a mieszkanie zostawić “w spokoju”.

  Jeżeli jednak zechce licytować udział w mieszkaniu to ma do tego prawo ale ewentualny nabywca udziału w mieszkaniu nie ma prawa wyrzucić Was z mieszkania, bo też posiadacie udziały. Nie sądzę, żeby ktoś nabył na licytacji taki udział w mieszkaniu ale oczywiście nie można tego wykluczyć.

  Możecie też w ogóle odrzucić spadek i wtedy w ogóle nie odpowiadacie za długi mamy. Wtedy tylko ten udział może zostać nabyty (a nie że zamiast z tego z waszych osobistych majątków będą ściągać długi mammy) no ale jak wyżej – nie sądze aby ktoś kupił ten udział, choć nie wiadomo.

  admin

  15 Lut 17 o 15:31

 5. Nie dokonywać aktualizacji w księdze wieczystej dopóki jest prowadzona egzekucja przeciwko spadkobiercy. Po umorzeniu bezskutecznej sprzedać nieruchomość.

  szambo

  3 Lip 21 o 14:58

 6. Nie tak łatwo. Zgodnie z art. 35. ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej.

  Skoczylas

  3 Lip 21 o 15:06

 7. A co grozi za nieujawnienie w KW spadkobiercy znaczy w ogóle nowego właściciela?

  szambo

  3 Lip 21 o 15:12

 8. Nic nie grozi chyba że (zgodnie z art. 35. ust. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece) jeżeli osoba trzecia doznała szkody na skutek nieujawnienia prawa własności w księdze wieczystej, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1, bądź na skutek opieszałości w jego wykonaniu.

  admin

  3 Lip 21 o 15:17

Skomentuj