Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Rękojmia w licytacji komorniczej

3 komentarze

Pytanie: U nas w bloku mieszka facet który świetnie zarabia podobno na licytacjach komorniczych. Jeździ po całej Polsce i licytuje i to jest jego jedyne zajęcie. Niestety jest nie do pogadania gdy chcę poruszyć ten temat. Pracuję zdalnie od zawsze, mam sporo czasu i chciałbym też z spróbować sił w tym biznesie. Pytanie moje dotyczy kapitału jako trzeba wyłożyć na licytację, bo podobno z góry trzeba wpłacić wadium, jak wysokie i czy jest to wadium zwrotne?

Ile wynosi rękojmia?

Odpowiedź: To wadium w licytacjach komorniczych nosi formalną nazwę rękojmi. W przypadku licytacji ruchomości (a zapewne przede wszystkim takimi jest Pan zainteresowany) licytant składa rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania. Jeżeli jednak suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych, to rękojmi nie składa się. W przypadku licytacji nieruchomości rękojmia też wynosi jedną dziesiątą sumy oszacowania, bez względu na jej wysokość. Rękojmia jest zwracana licytantowi który nie wygrał licytacji a jeżeli wygrał, to jest zaliczana w poczet zapłaty ceny. Rękojmia to niewielki problem w porównaniu z koniecznością uiszczenia zapłaty ceny jeżeli się wygra licytację.

A jeżeli nie zdążę na licytację to rękojmia mi przepadnie?

Nie, w przypadku niestawienia się na licytację rękojmia też zostanie Panu zwrócona: https://pamietnikwindykatora.pl/niestawienie-sie-na-licytacji-a-przepadek-rekojmi/.

Do kogo trafia rękojmia która przepadła w licytacji nieruchomości?

A do kogo trafiają środki z wpłaconej rękojmi w przypadku braku uiszczenia całej opłaty po wygraniu licytacji? Do komornika czy wierzyciela? Po jakim czasie od takiej niesfinalizowanej sprzedaży przedmiot może zostać ponownie wystawiony do licytacji?

Odpowiedzi na te pytania zawarte są w poniższych przepisach kodeksu postępowania cywilnego:

Art. 969 § 3. Z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona, jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.
Art. 970. Po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego wygaśnięcie przybicia wierzyciel może żądać wyznaczenia ponownej licytacji.

Wpis zaktualizowano dnia 02 czerwca 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Rękojmia w licytacji komorniczej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Bez układów z komornikami nie wzbogaci się na tej działalności. Co atrakcyjniejsze ruchomości i nieruchomości nadają swojakom.

    Padel

    6 lut 21 o 20:35

  2. Co do nieruchomości to może i tak ale samochody można bardzo okazyjnie kupić, przede wszystkim takie 5 letnie i starsze.

    Anonim

    5 sie 21 o 14:07

  3. Można też i wtopić gdy wylicytujesz samochód z wadami ukrytymi. Przed licytacją można samochód obejrzeć ale nie przejrzeć, pojechać na kanał czy do warsztatu.

    Franek

    17 sie 21 o 11:02

Skomentuj