Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Milczące uznanie długu

4 komentarze

Pytanie: Wysłaliśmy do naszego dłużnika – klienta prośbę o potwierdzenie salda. Nie potwierdził, znaczy się w ogóle nie zareagował. Czy takie milczące potwierdzenie salda można też traktować jako milczące uznanie długu?

Przeczytaj też: Niewłaściwe uznanie długu a postępowanie nakazowe

Odpowiedź: Taka bierność w odpowiedzi na prośbę o potwierdzenie salda nie jest ani milczącym potwierdzeniem salda (nie istnieje coś takiego jak “milczące potwierdzenie salda”) ani milczącym (ani żadnym) uznaniem długu.

Ażeby doszło do uznania długu przez dłużnika, konieczne jest z jego strony oświadczenie jak właśnie potwierdzenie salda (dokonane przez dłużnika osobiście lub przez osobę stosownie do tego umocowaną: Potwierdzenie salda a uznanie długu) albo oświadczenie o którym można powiedzieć, że w sposób dorozumiany uznał swój dług. W żadnym wypadku natomiast nie jest potwierdzeniem salda ani uznaniem długu brak jakiejkolwiek reakcji na wysłaną prośbę o potwierdzenie salda nawet jeżeli takowa zawiera adnotację informującą o tym, że brak odpowiedzi traktowany jest jako potwierdzenie salda / uznanie długu.

Przeczytaj też: Uznanie długu przez jednego wspólnika spółki cywilnej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Milczące uznanie długu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tak samo głupio niektórzy myślą, że jest z wezwaniem do zapłaty jeżeli nie ma odpowiedzi od dłużnika to niby że jest to równoważne z uznaniem długu. Nie jest.

  heca

  28 lut 21 o 16:50

 2. Wezwanie do zapłaty w naszej firmie windykacyjnej ma sens o tyle że można nim wysondować, czy dłużnik kwestionuje dług. Czasem w odpowiedzi jest uznanie ale bardzo rzadko. Jak już jakaś odpowiedź, to najczęściej że według niego długu nie ma.

  Hari

  5 kw. 21 o 18:01

 3. Najczęściej jest milczenie które jak wiadomo, jest złotem ale nie dla wierzyciela

  Hari

  5 kw. 21 o 18:02

 4. Brak odpowiedzi na wezwanie do zapłaty nie jest uznaniem długu ale mój adwokat radzi mi zawsze, aby jeżeli nie zgadzam się, to żeby to wyartykułować – odpowiadając na wezwanie do zapłaty.

  Magda

  17 cze 21 o 20:07

Skomentuj