Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Działalność parabankowa

2 komentarze

Pytanie: Prowadzenie bez zezwolenia działalności właściwej tylko dla banków jest karalne, to wiem. A czynnościami bankowymi są: przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych, prowadzenie rachunków bankowych, udzielanie kredytów, gwarancji bankowych, otwieranie i prowadzenie akredytyw, emitowanie papierów wartościowych, przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych, wykonywanie innych czynności przewidzianych wyłącznie dla banku w odrębnych ustawach. Co do kredytów, to wiadomo, że kredyty gotówkowe można bez zezwolenia udzielać – to nic innego tylko pożyczki przecież.
Przechodząc do sedna – do mojego pytania. Nie mogę nie będąc bankiem przyjmować lokat i prowadzić rachunków, ale przecież mogę zaciągać pożyczki od prywatnych osób na dowolny cel, prawda? I co, jeżeli ja z tych pożyczek prywatnych udzielam jako parabank oczywiście wyżej oprocentowanych pożyczek, to też jest to przestępstwo – taka działalność parabankowa? A jak jest, to jak mi udowodnią, że z pożyczki a nie z własnych pieniędzy udzieliłem pożyczki parabankowej? Zadaję te pytania gdyż chcę otworzyć firmę pożyczkową.

Odpowiedź: Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odwołać się do brzmienia Art. 171 ustęp 1 Ustawy Prawo bankowe, gdzie czytamy: Kto bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, podlega grzywnie do 10 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 5.

Proszę zwrócić uwagę na to, że ww. przepis mówi po prostu o gromadzeniu środków pieniężnych w celu udzielania kredytów, pożyczek itd. Gromadzenie środków może odbywać się nie tylko poprzez przyjmowanie depozytów ale też właśnie poprzez zaciąganie pożyczek, w tym pożyczek od osób prywatnych. Odpowiadając zatem wprost na Pana pytanie, to uważam że tak, takie działanie też podlega karze określonej w zacytowanym Art. 171 ust. 1 Ustawy Prawo bankowe.

Innymi słowy, może Pan, prowadząc firmę pożyczkową (obowiązkowo jako spółką akcyjną albo spółkę z o.o.), udzielać pożyczek wyłącznie ze środków pochodzących z Pana własnego kapitału. Nie oznacza to oczywiście, że musi Pan jak ognia unikać zaciągania pożyczek; ma Pan prawo w takiej sytuacji zaciągać pożyczki ale nie po to, aby przeznaczyć je na udzielanie pożyczek.

Co do udowodnienia Panu tego, że z pożyczek udziela Pan pożyczek, to myślę, że trzeba by przed sądem wykazać, że wartość łączna udzielonych i jeszcze niespłaconych pożyczek przewyższa wartość Pana własnych środków które Pan posiadał.

Nasuwa mi się przy okazji pytanie o to, czy zaciąganie pożyczek zabezpieczonych rzeczowo celem udzielania pożyczek też jest niedozwolone w świetle brzmienia Art. 171 ustęp 1 Ustawy Prawo bankowe. Zakładając bowiem, że wartość zabezpieczenia (zastawu, hipoteki…) wystarczy do odzyskania pieniędzy, twierdzenie że są takie pożyczki obciążane ryzykiem, jest dyskusyjne. Można jednak twierdzić (kto wie, może jakiś prokurator może tak stwierdzić i sąd też), że obciążanie ryzykiem występuje także wówczas gdy ryzyko dotyczy tego, iż pożyczka nie zostanie spłacona w terminie lecz będzie trzeba egzekwować jej zwrot (licytować nieruchomość, zaspokajać się ze sprzedaży przedmiotu zastawu).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 lutego, 2021

kategoria kredyty

Komentarze do 'Działalność parabankowa'

Subscribe to comments with RSS

  1. W internecie (chyba na stronie jakiegoś zrzeszenia firm pożyczkowych) przeczytałem ostrzeżenia przed korzystaniem z usług parabanków. Jest mi niezbędna pożyczka – chwilówka i biorę pod uwagę kilka ofert, takich jak Vivus, Wonga lub jeszcze innych podobnych. Chciałbym wiedzieć, z czym wiąże się niebezpieczeństwo korzystania z takich firm, bo o tym że mają drogie pożyczki, to wiem i rozumiem.

    Anonim

    2 Mar 21 o 06:13

  2. Ostrzeżenie przed parabankami przeczytał Pan prawdopodobnie na stronie Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Tak się składa, że pożyczkodawcy których pożyczki Pan wskazał należą do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych zatem Związek ostrzega przed innymi (innego rodzaju) podmiotami. Członkowie Związku nazywają siebie firmami pożyczkowymi a nie parabankami i ostrzegając przed parabankami mają na myśli firmy pozabankowe które udzielają pożyczek ale nie z własnego kapitału ale z depozytów od inwestorów. Jeżeli jednak umowa pożyczki z parabankiem jest jasna i nie zawiera (rażąco) niesprawiedliwych dla pożyczkobiorcy zapisów w tym podaje parametry pożyczki które są do zaakceptowania przez pożyczkobiorcę, to ostrzeganie w tym zakresie jest bądź co bądź nieetyczne ze strony Związku, takie jest moje zdanie. Ostrzeżenia należy raczej kierować do inwestorów z których depozytów – kapitału mają być udzielane pożyczki gdyż te depozyty nie są gwarantowane. Przypomina się tu Amber Gold.
    Nie ma jednej, oficjalnej definicji parabanku. Węższa definicja określa mianem parabanków tylko te pozabankowe podmioty które udzielają pożyczek z depozytów a według szerszej definicji parabanku są to po prostu wszystkie pozabankowe firmy pożyczkowe, w tym te które pożyczek udzielają z własnego kapitału. Zgodnie z tą szerszą definicją także członkowie Związku Firm Pożyczkowych są parabankami.

    Ze swej strony raczej zalecałbym ostrożność wobec mało znanych, lokalnych firm pożyczkowych z innego powodu. Nie wiadomo jakie metody windykacji stosują wobec pożyczkobiorców którzy nie zwracają pieniędzy w terminie. Natomiast znane w całej Polsce firmy pożyczkowe raczej nie dopuszczają się bezprawnej windykacji pożyczek.

    Na zakończenie jeszcze uwaga co do kosztów pozabankowych pożyczek, gdyż wspomniał Pan że są drogie. Otóż drogie są pożyczki niezabezpieczone bez BIK i z komornikiem ale te do uzyskania których wymagana jest zdolność kredytowa podobna do bankowej, takie drogie nie są.

    admin

    2 Mar 21 o 06:43

Skomentuj