Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia?

2 komentarze

Pytanie: Mam pytanie o kwotę wolną od zajęcia jaka przysługuje dłużnikowi na koncie bankowym. Mam zadłużenie niealimentacyjne wobec czego będzie mi przysługiwać. Chodzi mi o to kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia? Przeczytałam, że w każdym kolejnym miesiącu ale chodzi mi o szczegóły, czy po 30 dniach od daty wykorzystania kwoty wolnej czy jak to jest?

Przeczytaj też: Konto w SKOK a kwota wolna od zajęcia komorniczego

Odpowiedź: Kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym odnawiana jest już w pierwszym dniu każdego miesiąca, już w pierwszych minutach nowego miesiąca można z niej skorzystać, znaczy jest dostępna na koncie. Nie ma zatem znaczenia w tym aspekcie, kiedy dokładnie, którego dnia poprzedniego miesiąca została wykorzystana.

A który przepis stanowi o kwocie wolnej od zajęcia? W Kodeksie postępowania cywilnego nie znalazłam nic na ten temat.

Przeczytaj też: Kwota wolna od zajęcia na wspólnym rachunku bankowym

Art. 54 ust. 1 Prawa bankowego który stanowi, że  środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kwota wolna w ogóle nie przysługuje też (jak w przypadku egzekucji alimentów nie przysługuje) na rachunku firmowym: Konto firmowe a kwota wolna od zajęcia komorniczego Można to na swój sposób obejść używając konta osobistego zamiast firmowego: Konto osobiste jako firmowe

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tylko dlaczego tej kwoty wolnej nie da się przelać, po prostu nie da się wykonać przelewu. Podobno w banku można wypłacić ale ja chcę wykonać przelew z kwoty która mi prawnie przysługuje.

    Monika

    7 Sie 22 o 14:32

  2. Można przelać u mnie w banku PKO. W którym banku masz konto? Czytałem na jakimś forum, że w mBanku nie da się wykonać przelewu kwoty wolnej.

    Anonim

    9 Sie 22 o 09:01

Skomentuj