Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Konto firmowe a kwota wolna od zajęcia komorniczego

7 komentarzy

Pytanie: Czy na koncie firmowym przysługuje kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jeżeli tak to w jakiej kwocie? Słyszałem, że nie przysługuje ale byłoby to przecież krzywdzące dla przedsiębiorców dla których przecież prowadzenie firmy jest jedynym źródłem dochodu tak jak dla kogoś wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę a na koncie osobistym kwota wolna w wysokości trzech średnich pensji krajowych przysługuje przecież.

Odpowiedź: Ano niestety, na firmowym rachunku bankowym nie przysługuje kwota wolna od zajęcia. Należy jednak zauważyć, że przedsiębiorca też może mieć założone konto osobiste i na takim koncie ma ustawowo zagwarantowaną kwotę wolną od zajęcia. Nasuwać się może w tym momencie pytanie, czy nie można by wykorzystywać konta osobistego jako konta firmowego. Odpowiedź na takie pytanie znajduje się we wpisie: Konto osobiste jako firmowe. A dobre konta osobiste są tutaj.

Warto również zauważyć, że komornicy rzadko wznawiają poszukiwanie kont dłużnika po tym, gdy takowego dokonali na początku postępowania egzekucyjnego. Z moich doświadczeń jako wierzyciela w setkach spraw egzekucyjnych wynika, że średnio raz na około pół roku (o ile wcześniej nie umorzy egzekucji jako bezskutecznej, ha ha ha). Dlatego sprawdza się założenie nowego konta przy czym wskazane jest nie likwidować tego już zajętego, żeby nie dać komornikowi impulsu do poszukiwania nowego konta. A dobre konta firmowe są tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 maja, 2016

Komentarze do 'Konto firmowe a kwota wolna od zajęcia komorniczego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Według naszego “demokratycznego, praworządnego państwa” przedsiębiorca to gorszy sort człowieka i to nie tylko za tej władzy ale i wcześniej. Nie należy się kwota wolna, minimalnego chronionego dochodu brak, no co to jest??

  pseudo

  6 Paź 19 o 12:21

 2. Witam mam pytanie chciała bym założyć firmę sprzątającą ale mam trochę długu które spłacam co może mi zabrać komornik z tej działalności i czy może zabrać mi cały dochód .

  Inka

  29 Paź 19 o 07:11

 3. Nasze prawo chroni niestety tylko osoby nieprowadzące działalności gospodarczej – przysługuje im z wynagrodzenia – pensji kwota wolna od egzekucji. Przedsiębiorcy nie przysługuje… ale… może Pani otworzyć konto osobiste które będzie Pani używała jako konto firmowe; na koncie osobistym przysługuje w każdym miesiącu kwota wolna od zajęcia (zbliżona albo identyczna co w wynagrodzeniu – pensji) i na takie osobiste konto mogą klienci przelewać zapłatę. Dobre konta osobiste polecam tutaj. Może Pani też odbierać zapłatę w gotówce – komornik raczej nie będzie Pani śledził. Uważać trzeba, żeby nie dowiedzial się, kto jest Pani klientem, bo przed zapłatą może wysłać do niego zajęcie wierzytelności czyli polecić mu żeby nie zapłacił Pani tylko jemu – komornikowi.

  admin

  29 Paź 19 o 07:41

 4. Konto osobiste może slużyć jako firmowe, banków to nie interesuje a może i interesuje (zabraniają) ale praktycznie nie są w stanie wychwytywac takich przypadków. A na koncie osobistym używanym jako firmowe pozostawiają kwote wolną nie wiedząc o tym, że jest to praktycznie konto firmowe.

  Konrad

  6 Cze 20 o 06:59

 5. Banki na to patrzą przez palce z prostej przyczyny: jeżeli zabroni któryś, to straci klienta – przejdzie do banku konkurencyjnego.

  Jaga

  29 Cze 21 o 19:15

 6. A co urząd skarbowy na posiadanie konta osobistego zamiast firmowego?

  Ja

  20 Lip 21 o 10:55

 7. Skarbówka podobnie nie czepia się o to, ważne żeby im po prostu zgłosić rachunek z umową o prowadzenie, za brak zgłoszenia można karę otrzymać.

  Anonim

  4 Sie 21 o 11:14

Skomentuj