Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Konto firmowe a kwota wolna od zajęcia komorniczego

24 komentarze

Pytanie: Czy na koncie firmowym przysługuje kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jeżeli tak to w jakiej kwocie? Słyszałem, że nie przysługuje ale byłoby to przecież krzywdzące dla przedsiębiorców dla których przecież prowadzenie firmy jest jedynym źródłem dochodu tak jak dla kogoś wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę a na koncie osobistym kwota wolna w wysokości trzech średnich pensji krajowych przysługuje przecież.

Przeczytaj też: Po jakim czasie komornik wchodzi na konto?

Odpowiedź: Ano niestety, na firmowym rachunku bankowym nie przysługuje kwota wolna od zajęcia. Należy jednak zauważyć, że przedsiębiorca też może mieć założone konto osobiste i na takim koncie ma ustawowo zagwarantowaną kwotę wolną od zajęcia. Nasuwać się może w tym momencie pytanie, czy nie można by wykorzystywać konta osobistego jako konta firmowego. Odpowiedź na takie pytanie znajduje się we wpisie: Konto osobiste jako firmowe. A dobre konta osobiste są tutaj.

Przeczytaj też: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika

Warto również zauważyć, że komornicy rzadko wznawiają poszukiwanie kont dłużnika po tym, gdy takowego dokonali na początku postępowania egzekucyjnego. Z moich doświadczeń jako wierzyciela w setkach spraw egzekucyjnych wynika, że średnio raz na około pół roku (o ile wcześniej nie umorzy egzekucji jako bezskutecznej, ha ha ha). Dlatego sprawdza się założenie nowego konta przy czym wskazane jest nie likwidować tego już zajętego, żeby nie dać komornikowi impulsu do poszukiwania nowego konta. A dobre konta firmowe są tutaj.

Przeczytaj też: Zajęcie konta firmowego a wypłata wynagrodzeń

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Konto firmowe a kwota wolna od zajęcia komorniczego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Według naszego “demokratycznego, praworządnego państwa” przedsiębiorca to gorszy sort człowieka i to nie tylko za tej władzy ale i wcześniej. Nie należy się kwota wolna, minimalnego chronionego dochodu brak, no co to jest??

    pseudo

    6 paź 19 o 12:21

  2. Witam mam pytanie chciała bym założyć firmę sprzątającą ale mam trochę długu które spłacam co może mi zabrać komornik z tej działalności i czy może zabrać mi cały dochód .

    Inka

    29 paź 19 o 07:11

  3. Nasze prawo chroni niestety tylko osoby nieprowadzące działalności gospodarczej – przysługuje im z wynagrodzenia – pensji kwota wolna od egzekucji. Przedsiębiorcy nie przysługuje… ale… może Pani otworzyć konto osobiste które będzie Pani używała jako konto firmowe; na koncie osobistym przysługuje w każdym miesiącu kwota wolna od zajęcia (zbliżona albo identyczna co w wynagrodzeniu – pensji) i na takie osobiste konto mogą klienci przelewać zapłatę. Dobre konta osobiste polecam tutaj. Może Pani też odbierać zapłatę w gotówce – komornik raczej nie będzie Pani śledził. Uważać trzeba, żeby nie dowiedzial się, kto jest Pani klientem, bo przed zapłatą może wysłać do niego zajęcie wierzytelności czyli polecić mu żeby nie zapłacił Pani tylko jemu – komornikowi.

    admin

    29 paź 19 o 07:41

  4. Konto osobiste może slużyć jako firmowe, banków to nie interesuje a może i interesuje (zabraniają) ale praktycznie nie są w stanie wychwytywac takich przypadków. A na koncie osobistym używanym jako firmowe pozostawiają kwote wolną nie wiedząc o tym, że jest to praktycznie konto firmowe.

    Konrad

    6 cze 20 o 06:59

  5. Banki na to patrzą przez palce z prostej przyczyny: jeżeli zabroni któryś, to straci klienta – przejdzie do banku konkurencyjnego.

    Jaga

    29 cze 21 o 19:15

  6. A co urząd skarbowy na posiadanie konta osobistego zamiast firmowego?

    Ja

    20 lip 21 o 10:55

  7. Skarbówka podobnie nie czepia się o to, ważne żeby im po prostu zgłosić rachunek z umową o prowadzenie, za brak zgłoszenia można karę otrzymać.

    Anonim

    4 sie 21 o 11:14

  8. Banki sprawdzają rodzaj operacji na rachunku bankowym i mogą wypowiedzieć umowę a w przypadku zajęcia komorniczego przekazać komornikowi wszystko włącznie z kwotą wolną.

    Mama

    25 sie 21 o 14:26

  9. Raczej nie sprawdzają, bo umów nie wypowiadają z tego powodu to raz a dwa, konto osobisto to konto osobiste i bank w przypadku używania tegoż jako konta firmowego może wypowiedzieć umowę (jeśli taką klauzulę zawiera) ale nie może przekazać komornikowi kwoty wolnej bo według banku konto używane jest do prowadzenia działalności.

    admin

    25 sie 21 o 18:30

  10. Na koncie osobistym też nie ma kwoty wolnej gdy egzekucja dotyczy alimentów. A pomiędzy dłużnikami alimentacyjnymi liczni prowadzą działalności gospodarcze.

    Zygfryd

    2 wrz 21 o 21:24

  11. Osobom w takiej sytuacji można zasugerować korzystanie z konta bankowego osoby trzeciej oczywiście zaufanej.

    admin

    2 wrz 21 o 21:47

  12. To przelew wejdzie na konto gdzie dane właściciela nie pokrywają się z danymi w przelewie?

    Zygfryd

    3 wrz 21 o 05:54

  13. Tak, przelew zostanie zrealizowany, tego nie robi już człowiek tylko automat i “nie patrzy” na takie różnice. Wystarczy, ze zgadza się numer rachunku bankowego.

    admin

    3 wrz 21 o 15:00

  14. Bez sensu jest mieć konto firmowe nawet jeżeli nie ma się komornika. po prostu konto firmowe sporo może kosztować a osobiste jest całkowicie bezpłatne – przelewy i prowadzenie. Ustawowo, w każdym banku.

    Gabriela

    17 wrz 21 o 09:04

  15. A można tak że zamiast firmowego osobiste? Nie przyczepi się urząd skarbowy?

    Kinga

    19 wrz 21 o 16:12

  16. Nie, urzędu skarbowego to nie interesuje, jest taka opcja po prostu dozwolona. Jeżeli ktoś może mieć obiekcje to tylko bank jeżeli w regulaminie jest zakaz używania rachunku osobistego do celów związanych z działalnością gospodarczą ale jeśli nawet taka klauzula jest to według mojej wiedzy, banki wcale tego nie monitorują (ew. przymykają na to oczy bo przecież “klient nasz Pan”).

    admin

    19 wrz 21 o 16:28

  17. Dziękuję za odpowiedź a w którym banku najlepiej tak zrobić?

    Kinga

    19 wrz 21 o 18:29

  18. Zestaw korzystnych ofert kont osobistych które można otworzyć nie wychodząc z domu jest tutaj, te banki nie mają obiekcji w sytuacji omawianej.

    admin

    19 wrz 21 o 19:28

  19. Rzeczywiście, komornik na koncie osobistym które używam firmowo zostawia mi co miesiąc te 75 procent minimalnej stawki. Niewiele ale da się przeżyć jako że niektóre sprzedaże mam w gotówce do kasy.

    Dorota

    21 lis 21 o 09:41

  20. Załóż sobie nowe konto, oczywiście osobiste, dobre są te tutaj. Na 90% komornik nie znajdzie go przez co najmniej kilka miesięcy. Aha, starego nie likwiduj, niech komornik myśli że wciąż tylko to stare masz.

    admin

    21 lis 21 o 11:24

  21. Komornik nie otrzyma aby automatycznie informacji z banku o założeniu przez dłużnika nowego konta jeżeli już w przeszłości ale w tym postępowaniu egzekucyjnym komornik wysłał zapytanie do tego banku za pośrednictwem ognivo?

    ikarus

    7 lut 22 o 21:40

  22. Nowe konto firmowe komornik znajdzie od razu gdy trafi na biała listę ale nie trzeba go na tej liście zamieszczać. 🙂

    Kris

    27 sty 23 o 09:23

  23. Gdy komornik zablokował konto firmowe, to już jest po firmie jeżeli większość środków przez nie a nie gotówką przepływa.

    Bolo

    15 lut 23 o 19:28

  24. Można założyć nowe konto, najlepiej osobiste i będzie przynajmniej kwota wolna. Poza tym, nowe konto może miesiącami pozostawać niezajęte zanim komornik się o tym koncie dowie ponownie sprawdzając w Ognivo.

    admin

    15 lut 23 o 20:06

Skomentuj