Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak przesunąć termin licytacji komorniczej?

2 komentarze

Pytanie: Zbliża się licytacja komornicza mojego domu. Kombinuje pieniądze żeby spłacić dług przed licytacją ale mogę nie zdążyć. Czy istnieje jakiś sposób na to żeby przesunąć termin licytacji?

Odpowiedź: Formalnie, to może Pan co najwyżej poprosić wierzyciela o to, żeby Panu na piśmie udzielił zwłoki w spłacie długu. Oto bowiem art. 822 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że wierzyciel udzielił mu zwłoki.

I jeszcze inna możliwość wchodzi w grę a mianowicie, jeżeli przykładowo część domu zawaliłaby się albo spaliła 😉 , to mógłby Pan lub wierzyciel zawnioskować o dodatkowy opis i oszacowanie co również opóźniłoby licytację (tym bardziej, że mógłby Pan wówczas zaskarżyć ten przyszły opis i oszacowanie). Oto bowiem art. 951 Kpc stanowi, że jeżeli w stanie nieruchomości pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym zajdą istotne zmiany, na wniosek wierzyciela lub dłużnika może nastąpić dodatkowy opis i oszacowanie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Jak przesunąć termin licytacji komorniczej?'

Subscribe to comments with RSS

  1. A czy taki podobny przepis istnieje w odniesieniu do ruchomości?

    Anonim

    7 Gru 20 o 13:39

  2. Nie istnieje a poza tym, oszacowania ruchomości zwykle na szybko komornik dokonuje.

    admin

    7 Gru 20 o 19:39

Skomentuj