Skarga pauliańska – przeciwko komu, kogo pozwać?
Pytanie: Przeciwko komu jest skarga pauliańska, kogo mam pozwać, chyba nie dłużnika? Czy w ogóle nikogo się nie pozywa w takiej skardze? Z treści artykułu 527 kc w ogóle to nie wynika: “każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego” – w jaki sposób dokładnie? Jaki jest dokładnie skutek skargi pauliańskiej
Odpowiedź: Skarga pauliańska w celu uznania czynności prawnej za bezskuteczną względem wierzyciela skarżącego ma formę powództwa przeciwko osobie trzeciej która uzyskała korzyść majątkową (art. 531 § 1 Kc). A jeżeli się zdarzy np. tak, że osoba obdarowana przez dłużnika np. nieruchomością z kolei obdaruje nią kolejną osobę, to należy wystąpić przeciwko tej ostatniej osobie która została właścicielem nieruchomości. Nie pozywa się dłużnika – dłużnik jest stroną czynności prawnej, która doprowadziła do pokrzywdzenia wierzyciela, ale pozwanym jest ten, kto uzyskał majątek (np. obdarowany członek rodziny). W przypadku gdy osoba trzecia przekazała następnie uzyskany majątek kolejnemu nabywcy, możliwe jest także skierowanie powództwa przeciwko temu kolejnemu nabywcy pod warunkiem, że wiedział lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o pokrzywdzeniu w ten sposób wierzyciela.
Skutkiem uwzględnienia skargi pauliańskiej jest jak gdyby ponowne włączenie przedmiotu skargi pauliańskiej do majątku dłużnika i możliwość prowadzenia z tego przedmiotu (rzeczy, wierzytelności, prawa majątkowego) egzekucji przeciwko dłużnikowi.
Wpis zaktualizowano dnia 26 kwietnia 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
To jeżeli skarga pauliańska dotyczy na przykład nieruchomości i została skarga uwzględniona, to egzekucja toczy się wtedy przeciwko temu obdarowanemu tą nieruchomością?
Rysiek
22 cze 21 o 05:48
Zgadza się.
admin
22 cze 21 o 05:54