Jak pozwać osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą
Pytanie: Czy pozwanie o zapłatę faktury sprzedaży osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą jest jakoś inaczej sformalizowane od pozwania prywatnej osoby fizycznej która nie prowadzi firmy? Kiedyś wniosłem skutecznie pozew o zapłatę czynszu za wynajem mieszkania osobie prywatnej a teraz mam do pozwania osobę prowadzącą firmę właśnie.
Odpowiedź: Oczywiście różnić się będzie treść pozwu jako że dotyczy innego rodzaju świadczenia natomiast ale to Pan wie.
Proponuje (jeśli jeszcze Pan tego nie uczynił) wezwać dłużnika przedsądowo do zapłaty, bo choć nie jest to konieczne, to jednak eliminuje ryzyko konieczności zwrócenia stronie przeciwnej kosztów procesu: https://pamietnikwindykatora.pl/brak-wezwania-do-zaplaty-a-zwrot-kosztow-procesu-poniesionych-przez-powoda/.
Jak chodzi o adres pozwanego prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą który należy wskazać w pozwie, to zgodnie z art. 133 § 21 Kodeksu postępowania cywilnego, jest to adres udostępniony w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, chyba że przedsiębiorca wskazał inny adres do doręczeń.
Pozew o zapłatę może Pan wnieść do e-sądu czyli w elektronicznym postępowaniu upominawczym (maksymalna wartość przedmiotu sporu to 100 000 000 zł – sto milionów złotych).
Przeczytaj też: Jak oznaczyć w pozwie wspólników spółki cywilnej
Jeżeli woli Pan wnieść pozew na papierze, to wnosi się go w omawianym przypadku do wydziału gospodarczego sądu rejonowego lub wydziału gospodarczego sądu okręgowego w zależności od wartości przedmiotu sporu czyli należności której zapłaty Pan dochodzi. Jeżeli jest to kwota do 75 tys. zł – sąd rejonowy, powyżej tej kwoty – sąd okręgowy. Pozew może Pan wnieść zarówno do sadu właściwego miejscowo dla pozwanego, jak i do sądu właściwego dla Pana czyli powoda w sprawie: https://pamietnikwindykatora.pl/pozew-o-zaplate-wlasciwosc-miejscowa-sadu/.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Pozew (koszty sądowe albo jak kto frajer to i na prawnika) a następnie na komornika a egzekucja bezskuteczna w 70% przypadków.
Mietek
5 sty 21 o 14:57
Nawet wyżej, w 80% bezskuteczne egzekucje w skali całej Polski są. Co do prawników to fakt, głupotą jest zlecanie im sporządzenia pozwu w typowej sprawie o zapłatę faktury.
Aka
25 lut 22 o 20:45
Słuszna uwaga Mietka o bezsensowności zlecenia wniesienia powództwa adwokatowi (radcy). Szkoda pieniędzy tym bardziej że może to zwiększyć należność której nie odzyskamy. Pozew w sprawie nieopłaconej faktury to pikuś.
Leszek
15 mar 22 o 16:26