Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przywłaszczenie pieniędzy – kara i przedawnienie

2 komentarze

Pytanie: Jaka kara to znaczy ile lat więzienia grozi komuś za przywłaszczenie powierzonych mu pieniędzy i kiedy to przestępstwo się przedawnia? Pieniądze zostały powierzone tej osobie ażeby dokonała zapłaty w imieniu powierzającego. Pieniądze zatrzymała dla siebie.

Odpowiedź: W takim przypadku stosuje się art. 284 § 2 Kodeksu karnego który mówi, że kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Pieniądze zarówno te w gotówce jak i te znajdujące się na rachunku bankowym, traktowane są prawnie jako rzecz ruchoma.

W przypadku mniejszej wagi, zgodnie z § 3 art. 284 KK, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jak chodzi o przedawnienie karalności omawianego czynu przestępczego, to z uwagi na to, że czyn taki zagrożony jest karą pozbawienia wolności przekraczająca 3 lata, to karalność tego przestępstwa ustaje po 10 latach od dnia popełnienia.

Gdyby do przywłaszczenia pieniędzy doszło np. wskutek znalezienia ich na ulicy, to czyn taki zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3 a przedawnienie karalności wynosi 5 lat. Jak więc widać, przywłaszczenie pieniędzy powierzonych jest zagrożone wyższą karą niż przywłaszczenie pieniędzy które nie zostały powierzone lecz np. właśnie znalezione.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 stycznia, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Przywłaszczenie pieniędzy – kara i przedawnienie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Gotówka to bez wątpienia rzecz ruchoma ale środki zgromadzone na rachunku bankowym, chyba nie.

    Eli

    4 Sty 21 o 22:01

  2. Art. 115 § 9 Kodeksu karnego: Rzeczą ruchomą lub przedmiotem jest także polski albo obcy pieniądz lub inny środek płatniczy, środek pieniężny zapisany na rachunku …

    admin

    4 Sty 21 o 22:10

Skomentuj