Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Informacja o zajęciu egzekucyjnym w zaświadczeniu o zarobkach

6 komentarzy

Pytanie: Czy w zaświadczeniu o zarobkach z zakładu pracy które to zaświadczenie bank wymaga do podjęcia decyzji co do udzieleniu kredytu jest tylko informacja jaka stawka wynagrodzenia przysługuje pracownikowi? Czy jest adnotacja o zajęciu pensji przez komornika? I drugie pytanie. Do udzielenia kredytu wystarczy dochód w wysokości 700 zł netto i ja akurat tyle otrzymuję. Jednak ja zarabiam ponad dwa razy tyle ale komornik ściąga mi z wypłaty taką kwotę że zostaje ok. 700 zł na rękę to czy z racji tego zajęcia pensji mogę mieć problem z uzyskaniem kredytu?

Przeczytaj też: Zaświadczenie o dochodach a zajęcie komornicze

Odpowiedź: Najlepiej zadzwonić do banku którego oferta kredytu interesuje Panią i dowiedzieć się, choćby całkiem anonimowo. Jednakże według informacji przez nas posiadanych, na bankowych blankietach na których zakłady pracy wystawiają zaświadczenia o wysokości zarobków, znajduje się też do rubryka w której zakład pracy zamieszcza informacje o potrąceniach, i z jakiego tytułu są to potrącenia. Skoro tak, to jeżeli toczy się przeciwko Pani postępowanie egzekucyjne z zajęciem wynagrodzenia, to bank uzyska taką informację. Ustawowo minimalna stawka wynagrodzenia wynosi ok. 1100 zł brutto i jest ona w całości wolna od zajęcia komorniczego. Jest to socjalne rozwiązanie aby pozostawić dłużnikowi kwotę zapewniająca w założeniu minimum materialnej egzystencji. Dlatego też i u Pani nie jest potrącana cała pensja i pozostawiają Pani tę minimalną kwotę niepodlegającą potrąceniu.

Przeczytaj też: Kredyty na spłatę komornika

Co innego jednak kiedy osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu zarabia bliską minimalnej stawkę wynagrodzenia lecz niezajęta przez komornika (gdyż nie toczy się przeciwko niej postępowanie egzekucyjne) a co innego, gdy taką stawkę też otrzymuje ale gdy reszta jest potrącana na skutek zajęcia komorniczego. W tym drugim wypadku może być problem z uzyskaniem kredytu (podejrzewamy, że nią ma wówczas szans na otrzymanie kredytu) skoro bank wie, że osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu ma przeterminowany dług (lub długi) który ściąga komornik.

Przeczytaj też: Fałszywe zaświadczenie i oświadczenie o dochodach

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 października, 2014

kategoria kredyty

Komentarze do 'Informacja o zajęciu egzekucyjnym w zaświadczeniu o zarobkach'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jak to wygląda w przypadku nie zaświadczenia ale oświadczenia o zarobkach? W tym drugim przypadku można ukryć przed bankiem zajęcie egzekucyjne?

  Liliana

  24 paź 19 o 21:03

 2. Oświadczenie o dochodach do deklaracja kredytobiorcy: w jakiej wysokości i z jakiego tytułu (gdzie pracuje) ma dochody ale dodatkowo wyciąg z rachunku bankowego dokumentujący wpływy takich dochodów. Komornik zajmuje rachunek bankowy z reguły już na początku postępowania egzekucyjnego więc informacja o zajęciu komorniczym może być widoczna dyskredytując kredytobiorce. Co ważniejsze jednak, jeżeli wynagrodzenie jest zajęte w zakładzie pracy, to na konto wpływa pensja już pomniejszona o zajęcie wiec jeżeli będzie to minimalna ustawowa wolna od zajęcia, to bank kredytu chyba nie udzieli.

  admin

  24 paź 19 o 21:29

 3. Historia rachunku pokazuje też wydatki co dla banku stanowi swego rodzaju dodatkową informację na temat ryzyka kredytowego.

  Krzysztof

  12 lip 21 o 08:42

 4. Mnie zastanawia czy taka informacja o zajęciu nie narusza praw człowieka, prawa do prywatności, dóbr osobistych? Czy na pewno jest zgodna z prawem? Może wpłynąć negatywnie na rekrutację do nowej pracy.

  Mariusz

  4 sie 21 o 11:45

 5. Nakazuje to przecież przepis kodeksu postępowania cywilnego wiec jest zgodna z prawem. Poza tym, świadectwo pracy pokażesz w kadrach dopiero gdy zostaniesz przyjęty do nowej pracy. A jeżeli poprzedni pracodawca nie dopełni obowiązku informacyjnego w omawianym zakresie, to komornik zapyta w zus i zajmie wynagrodzenie u nowego pracodawcy.

  admin

  4 sie 21 o 14:48

 6. A ja kiedyś byłem zatrudniony u wujka i nie wpisał mi komornika do zaświadczenia dzięki czemu otrzymałem kredyt.

  Bolo

  2 wrz 21 o 10:34

Skomentuj