Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zaświadczenie o dochodach a zajęcie komornicze

4 komentarze

Pytanie: Zamierzam złożyć wniosek do banku o kredyt gotówkowy. Bank wymaga zaświadczenia o dochodach z zakładu pracy. Ja otrzymuję wynagrodzenie netto 3700 złotych ale aktualnie mam komornika który zabiera część tego zarobku. Pytanie czy na zaświadczeniu o dochodach od pracodawcy będzie napisane, że na wynagrodzeniu moim jest zajęcie komornicze?

Odpowiedź: Kwestie dotyczące zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach nie są ustawowo uregulowane i nawiasem mówiąc, pracodawca nie jest zobligowany prawnie do wystawienia takiego zaświadczenia na wniosek pracownika. Generalnie jednak zakłady pracy wystawiają takowe na prośbę pracownika. I osoby które się tym zajmują doskonale wiedzą o tym, jakie informacje w tym zakresie interesują banki gdy zaświadczenie ma służyć ocenie zdolności kredytowej. Informacje te, to nie tylko wysokość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi ale też informacja o tym, czy wynagrodzenie nie jest zajęte przez komornika. Jeżeli bowiem jest, to taka okoliczność praktycznie wyklucza szansę na otrzymanie kredytu w banku. Jeżeli zakład pracy nie zawrze w zaświadczeniu tej informacji tzn. nie zaświadczy że wynagrodzenie nie jest / jest zajęte przez komornika, to takie zaświadczenie nie będzie dla banku wystarczające.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 marca, 2021

kategoria kredyty

Komentarze do 'Zaświadczenie o dochodach a zajęcie komornicze'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kolega prosi mnie o pożyczkę, mówi że pracuje na etacie. Kiedy jednakże poprosiłem go o zaświadczenie z zakładu pracy, to poinformował mnie po dwóch dniach że takie zaświadczenie wydają tylko do kredytów w bankach. Czy to prawda i formalnie nie ma sposobu na sprawdzenie czy on pracuje oraz ile wynosi jego pensja? On wie, że raczej nie sprawdzę osobiście czy pracuje, bo on mieszka w Chojnicach a ja pod Warszawą.

  Wojek

  19 Mar 21 o 09:49

 2. Nie jest to prawda, zakład pracy powinien wydać zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia na życzenie pracownika i nie musi on wykazywać celu dla którego takie zaświadczenie jest mu potrzebne. Zresztą, nie musi Pan żądać od niego zaświadczenia o zatrudnieniu. Wystarczy jeżeli udostępni Panu wyciągi z konta potwierdzające otrzymywanie pensji z zakładu pracy.

  admin

  19 Mar 21 o 10:29

 3. Wyciąg z rachunku bankowego obrazujący przelewy od pracodawcy jest bardziej wiarygodny i nie trzeba o to wn8ioskowac. Po prostu ściąga się z konta jak wszyscy o tym wiedzą.

  Panko

  22 Mar 21 o 07:49

 4. Od zawsze tak właśnie twierdzę. Zaświadczenie o dochodach każdy sam może sobie wystawić – sfałszować zamówiwszy pieczątkę firmową dowolnego zakładu pracy (no może za wyjątkiem urzędów).

  admin

  22 Mar 21 o 08:21

Skomentuj