Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyty na spłatę komornika

2 komentarze

Pytanie o to, jak spłacić komornika (a dokładniej wierzyciela egzekwującego) dręczy wielu dłużników. Kredyty na spłatę komornika to tak naprawdę pożyczki oferowane przez firmy nie będące bankami (niektóre znajdują się tutaj). Nie wydaje się, aby jakikolwiek bank udzielił kredytu na spłatę komornika wiedząc o tym, że kredytobiorca ma taki problem – komornicze postępowanie egzekucyjne. O kredyt na spłatę komornika starają się czasem zarówno firmy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) jak też i osoby prywatne. Różne są motywacje w tym zakresie, aby “pozbyć się” komornika poprzez spłacenie egzekwowanego długu nowym kredytem a dokładniej – pożyczką. Przestrzegamy jednak przed zbyt pochopnym zaciąganiem pożyczek przeznaczonych na ten cel. Aby wyjaśnić o co nam chodzi, posłużyliśmy się “gotowcem” – pytaniem niegdyś zadanym nam przez jednego z użytkowników portalu i udzieloną mu odpowiedzią, jak niżej

Pytanie: Potrzebuję wziąć kredyt na spłacenie długu z pożyczki który trafił już do sądu bo pożyczkodawca pokazał mi kopię pozwy z pieczątka biura podawczego sądu. Kwestia zapewne dwóch lub trzech tygodni i przyjdzie do mnie komornik. Mam mieszkanie które boje się stracić, boje się że komornik je zlicytuje, jestem samotną matką, po rozwodzie. Czy mogą mi Państwo polecić banki oferujące korzystne kredyty na spłatę komornika? Aktualnie nie pracuję, dlatego też nie spłaciłam tej pożyczki bo nie miałam z czego spłacić.

Zważywszy brak zatrudnienia czyli jak rozumiemy brak stałego źródła dochodów, nie wydaje się aby jakikolwiek bank zgodziłby się na udzielenie Pani kredytu. Czyli, że pozostają Pani ewentualnie inne firmy lub osoby udzielające pożyczek. Proszę liczyć się z tym, że takie pożyczki reklamowane jako “bez zaświadczeń” albo “na spłatę komornika” albo np. “kredyty bez BIK” są często bardzo kosztowne i bardzo możliwe że wyżej oprocentowane i ogólnie droższe niż ta, którą ma Pani do spłacenia. Proszę liczyć się z tym, ze w Pani przypadku warunkiem udzielenia takiej pożyczki będzie zastawienie Pani mieszkania. Zaciągnięcie takiej pożyczki może być złym rozwiązaniem, gdyż tylko niejako odroczy Pani egzekucję. Spłacanie przeterminowanej pożyczki nowa pożyczką często kończy się źle dla pożyczkobiorcy. Jeżeli Pani sytuacja nie poprawi się, tzn. jeżeli nie podejmie Pani pracy, to zapewne nie będzie Pani w stanie spłacić pożyczki którą teraz chce Pani zaciągnąć. Wówczas znów stanie Pani w obliczu, być może o wiele bardziej realnej niż teraz, groźby zlicytowania Pani mieszkania. Nie wiemy, ile jest Pani winna z tytułu pożyczki która ma Pani aktualnie zaciągniętą. Jeżeli jest to na tyle wysoka kwota iż istnieją uzasadnione obawy że wierzyciel będzie wnioskował o licytację mieszkania, to niestety ale warto rozważyć czy nie powinna Pani sprzedać tego mieszkania aby spłacić pożyczkę, trudno. Może to być o wiele mniej kosztowne rozwiązanie niż zaciąganie nowej pożyczki na niekorzystnych warunkach i możliwy scenariusz jak wyżej przedstawiony. Tak na marginesie, wydanie nakazu zapłaty nie daje jeszcze uprawnień do wszczęcia egzekucji. Nakaz zapłaty musi najpierw uprawomocnić się. Od daty otrzymania odpisu tegoż nakazu będzie Pani miała czternaści dni na wniesienie sprzeciwu. Może Pani wskazać w sprzeciwie że chciałaby Pani spłacać pożyczkę w ratach i wnioskować o ugodę z wierzycielem. Samo wniesienie sprzeciwu spowoduje że nakaz zostanie uchylony i zyska Pani więcej czasu.

15 września, 2014

kategoria kredyty

Komentarze do 'Kredyty na spłatę komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Proszę o poradę odnośnie odsetek od kredytu pozabankowego kiedy zostaje przekazany komornikowi do egzekucji. czy wtedy odsetki stają się automatycznie wyższe i o ile?

    Mario

    4 Maj 19 o 10:12

  2. Oprocentowanie kredytu, pożyczki i jakiejkolwiek innej należności nie ulega zmianie z powodu wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Dochodzą jednak dodatkowe koszty z tytułu opłaty stosunkowej (czyli prowizji) pobieranej przez komornika od wyegzekwowanej kwoty i ta opłata stosunkowa może wynosić nawet 15% (w zależności od sposobu egzekucji). Zapewne dojdzie też koszt zaliczek wpłaconych komornikowi przez wierzyciela, zwykle około 150-250 złotych. Jeżeli wniosek egzekucyjny złożył w imieniu wierzyciela radca prawny albo adwokat, to z tytułu takiego zastępstwa egzekucyjnego też należy się wynagrodzenie prawnikowi i też obciąży ono dłużnika.

    admin

    4 Maj 19 o 12:38

Skomentuj