Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty?

4 komentarze

Pytanie, ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty zadają mi zarówno wierzyciele jak i dłużnicy. Wierzycielom zależy na jak najszybszym zakończeniu toczącego się postępowania a dłużnikom najczęściej na jak najpóźniejszym.

Przeczytaj też: Ile trwa sprawa w sądzie o zapłatę długu?

Nie istnieje nawet instrukcyjny termin w jakim sąd powinien rozpatrzyć sprzeciw od nakazu zapłaty i wydać wyrok w sprawie. Strona postępowania a wiec zarówno powód jak i pozwany, może wnieść skargę na przewlekłość postępowania (w trakcie postępowania a nie po zakończeniu tegoż!) ale… W postanowieniu z dnia 9 stycznia 2018 r. III SPP 56/17 Sąd Najwyższy stwierdził, że za przewlekłe postępowanie można uznać dopiero takie, w którym nie wyznaczono rozprawy przez 12 miesięcy. Rozumiesz? Nie takie w którym w ciągu 12 miesięcy nie zapadł wyrok ale takie w którym w ciągu 12 miesięcy są dnie wyznaczył rozprawy. A nierzadko na jednej rozprawie się nie kończy…

Przeczytaj też: Ile czasu od nakazu zapłaty do komornika

Toczące się rok i dłużej postępowanie po sprzeciwie od nakazu zapłaty to nic nadzwyczajnego, może i standard nawet. Wobec powyższego wierzyciele już przy zawieraniu umowy (sprzedaż fakturowana, pożyczka…) z dłużnikiem powinni zadbać o uzyskanie dowodów roszczenia umożliwiających w razie czego uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi bowiem tytuł zabezpieczenia pozwalający na zabezpieczenie roszczenia pomimo wniesienia przez pozwanego zarzutów od nakazu (wobec czego zarzuty wnoszone są przez pozwanych stosunkowo rzadko).

Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu upominawczym

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 lipca, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Trzeba też jeszcze pod uwagę wziąć, że od wyroku przysługuje apelacja i też trzeba zaczekać na jej oddalenie (oby).

  Anonim

  20 lip 22 o 19:55

 2. Fakt, zdarzają się apelacje uwzględnione, rzadko bo rzadko ale się zdarzają. Ja tak miałem a wydawało się, że sprawa pewniak, znaczy się ostatecznie przegrałem.

  Dyszek

  20 lip 22 o 21:17

 3. A czy podpisana przez dłużnika ale w całości niezapłacona faktura wystarczy żeby sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

  Bieda

  26 lip 22 o 21:45

 4. Jeżeli faktura jest podpisana przez właściciela lub osobę upoważnioną do samodzielnej reprezentacji finansowej firmy to tak, jest to podstawa do postępowania nakazowego.

  admin

  27 lip 22 o 02:59

Skomentuj