Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu upominawczym

5 komentarzy

Pytanie: Chciałbym zapytać, czy można ubiegać się o zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu upominawczym czy tylko w postępowaniu nakazowym? Nie mam wystarczających dokumentów dowodowych do postępowania nakazowego, tylko niepodpisana ze strony dłużnika faktura. A dłużnik z tego co mi już wiadomo, pozbywa się jawnego majątku i wnosi sprzeciwy od nakazów zapłaty żeby zyskać na czasie.

Odpowiedź: Art. 7301 § 1 KPC (Kodeks postępowania cywilnego) stanowi, że udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. O zabezpieczenie roszczenia można wnioskować w postępowaniu upominawczym lub zwykłym a nie w postępowaniu nakazowym ponieważ nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Wniosek o zabezpieczenie roszczenia można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego trakcie – wraz z pozwem w postępowaniu upominawczym. Nie jest wykluczone wskazanie przez uprawnionego dwóch lub więcej sposobów zabezpieczenia. Sąd wówczas decyduje o udzieleniu zabezpieczenia wybierając sposób zabezpieczenia który powinien zapewnić wierzycielowi ochronę nie obciążając nadmiernie dłużnika. Zgodnie z art. 747 Kodeksu postępowania cywilnego zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez:
1) zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;
2) obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;
3) ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;
4) obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;
5) ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
6) ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.

Nasuwa się natomiast pytanie czy niepodpisana faktura jest dowodem który uprawdopodobnia istnienie roszczenia; w mojej ocenie – nie jest dowodem zawarcia transakcji handlowej. Reasumując, może Pan złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu upominawczym natomiast mam poważne wątpliwości, czy sąd ten wniosek uwzględni chociażby ze względu na brak potwierdzenia istnienia roszczenia.

Wpis zaktualizowano dnia 23 kwietnia 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 lipca, 2022

Komentarze do 'Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu upominawczym'

Subscribe to comments with RSS

  1. Na niepodpisaną fakturę bez żadnych dowodów transakcji nie otrzyma zabezpieczenia roszczenia, to pewne.

    sru

    7 lip 22 o 01:40

  2. Z jednej strony, sądy wydają nakazy zapłaty na podstawie samej niepodpisanej faktury a z drugiej strony nie udzielą zabezpieczenia roszczenia na podstawie tejże?

    Anonim

    9 lip 22 o 08:53

  3. Niech wynajmie adwokata żeby uruchomić zabezpieczenie mienia w postępowaniu karnym. Z adwokatem to prędzej przejdzie niż samodzielnie.

    barnaba

    17 gru 24 o 22:47

  4. W jaki sposób można zabezpieczyć roszczenie?

    Silva

    14 kw. 25 o 19:20

  5. Poprzez zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego lub innych praw majątkowych; obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową; ustanowienie zakazu zbywania nieruchomości.

    admin

    14 kw. 25 o 19:49

Skomentuj