Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Po jakim czasie komornik wchodzi na konto?

4 komentarze

Pytanie “po jakim czasie komornik wchodzi na konto” pojawia się często w korespondencji otrzymywanej przeze mnie od Czytelników. Dla niektórych jest tożsame z pytaniem, po jakim czasie komornik wszczyna egzekucję. To zaś zależy od tego, jak szybko po uprawomocnieniu się orzeczenia sądowego wierzyciel otrzyma z sądu klauzulę wykonalności uprawniającą do złożenia u komornika wniosku o wszczęcie egzekucji. Zwykle to kilka tygodni. Większość wierzycieli bezzwłocznie po uzyskaniu klauzuli wykonalności kieruje tytuł wykonawczy do egzekucji komorniczej.

Przeczytaj też: Klauzula wykonalności na wniosek czy z urzędu?

Komornik ma siedem dni na podjęcie wnioskowanej przez wierzyciela czynności pod warunkiem, że wierzyciel wpłacił komornikowi zaliczkę na ten cel. Najczęściej ni wpłaca jej wraz z przesłaniem wniosku wobec czego komornik pisemnie wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczki i dopiero po jej otrzymaniu ma siedem dni na podjęcie wnioskowanych czynności.

Przeczytaj też: Zaliczki na wydatki komornika

Jeżeli wierzyciel nie wskazał we wniosku egzekucyjnym konta bankowego dłużnika, to komornik podejmie czynności zmierzające do ustalenia konta dłużnika. Jeżeli konto uda się namierzyć przez system OGNIVO, to zajęcie konta nastąpi bezzwłocznie, bo drogą elektroniczną: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika. Reasumując, komornik w takich przypadkach “wchodzi” na konto w ciągu kilku, kilkunastu dni od złożenia przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego. Wcześniej może nastąpić zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym; niektórzy komornicy kierują je nie czekając aż wpłynie zaliczka od wierzyciela.

Niektórych interesuje też, po jakim czasie komornik “wchodzi” na nowe konto bankowe. W tej kwestii polecam wpis: Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 lipca, 2022

Komentarze do 'Po jakim czasie komornik wchodzi na konto?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik nie wejdzie na konto tylko wtedy kiedy tego konta nie masz. Nie ukryjesz konta w polskim banku przed komornikiem. Wszystkie banki są podłączone do Ognivo do którego ma dostęp każdy komornik.

  niwa

  16 lip 22 o 09:57

 2. Standardowo komornicy pytają w ramach Ognivo tylko banki komercyjne. Wierzyciel może zażądać odpytania też banków spółdzielczych i SKOK-ów ale to kosztuje o wiele więcej.

  admin

  16 lip 22 o 14:44

 3. Na nowe konto założone w trakcie egzekucji nie prędko wejdzie, możliwe że w ogóle. Komornicy namierzają rachunki bankowe na początku postępowania egzekucyjnego i rzadko kiedy jeszcze raz później.

  Damian

  18 lip 22 o 08:47

 4. To prawda, po zajęciu konta można otworzyć nowe i z dużym prawdopodobieństwem nie ostanie zajęte nawet za kilka miesięcy. Tylko nie likwidować tego zajętego.

  admin

  18 lip 22 o 09:06

Skomentuj