Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja komornicza z depozytu sądowego

Jeden komentarz

Pytanie: Taka następująca sytuacja. Wierzyciel wnosi pozew o zapłatę przeciwko spółce z o.o. w likwidacji, otrzymuje w końcu tytuł wykonawczy. Likwidatorzy spółki przekazali do depozytu sądowego kwoty na zaspokojenie wierzycieli. Co ma zrobić ten wierzyciel już z tytułem wykonawczym, czy zgłosić się do sądu po pieniądze z depozytu sądowego czy ma złożyć wniosek o egzekucję komorniczą z depozytu sądowego – czy takowa jest możliwa według prawa?

Przeczytaj też: Egzekucja przeciwko spółce z o.o. w likwidacji

Odpowiedź: Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy odwołać się do brzmienia art. 759 § 1 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) który stanowi, że czynności egzekucyjne są wykonywane przez komorników z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla sądów.

Przeczytaj też: Złożenie należności do depozytu sądowego przez komornika

Zaspokajanie wierzyciela w opisanej sytuacji z depozytu sądowego jest czynnością egzekucyjną natomiast żaden przepis nie zastrzega tej czynności dla sądu. W związku z powyższym aby zaspokoić się z depozytu sądowego złożonego przez likwidatorów spółki z o.o., jej wierzyciel powinien złożyć tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem egzekucyjnym u komornika sądowego i jako sposób egzekucji wskazać depozyt sądowy.

Przeczytaj też: Wniosek o wszczęcie egzekucji – wzór

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 września, 2022

1 komentarz do 'Egzekucja komornicza z depozytu sądowego'

Subscribe to comments with RSS

  1. I pewnie jak zawsze i w każdym przypadku komornik dostanie 10 procent z tego gotowca depozytu “bo mu się należało”. Skandaliczne prawo.

    Turek

    10 wrz 22 o 12:21

Skomentuj