Egzekucja komornicza z depozytu sądowego
Pytanie: Taka następująca sytuacja. Wierzyciel wnosi pozew o zapłatę przeciwko spółce z o.o. w likwidacji, otrzymuje w końcu tytuł wykonawczy. Likwidatorzy spółki przekazali do depozytu sądowego kwoty na zaspokojenie wierzycieli. Co ma zrobić ten wierzyciel już z tytułem wykonawczym, czy zgłosić się do sądu po pieniądze z depozytu sądowego czy ma złożyć wniosek o egzekucję komorniczą z depozytu sądowego – czy takowa jest możliwa według prawa?
Odpowiedź: Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy odwołać się do brzmienia art. 759 § 1 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) który stanowi, że czynności egzekucyjne są wykonywane przez komorników z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla sądów.
Zaspokajanie wierzyciela w opisanej sytuacji z depozytu sądowego jest czynnością egzekucyjną natomiast żaden przepis nie zastrzega tej czynności dla sądu. W związku z powyższym aby zaspokoić się z depozytu sądowego złożonego przez likwidatorów spółki z o.o., jej wierzyciel powinien złożyć tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem egzekucyjnym u komornika sądowego i jako sposób egzekucji wskazać depozyt sądowy.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
I pewnie jak zawsze i w każdym przypadku komornik dostanie 10 procent z tego gotowca depozytu “bo mu się należało”. Skandaliczne prawo.
Turek
10 wrz 22 o 12:21