Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Współwłaściciel mieszkania nie płaci czynszu

2 komentarze

Pytanie: Jest mieszkanie we współwłasności ale nie małżeńskiej, tylko dwóch krewnych. Obaj mieszkają w tym mieszkaniu ale jeden współwłaściciel przestał dokładać się do czynszu (nie pracuje i chyba ma długi) przez co drugi współwłaściciel płaci cały czynsz do spółdzielni mieszkaniowej z własnych środków. Czy on musi płacić cały czynsz czy może tylko połowę czynszu płacić mając 50% udziałów we własności mieszkania?

Przeczytaj też: Zawiadomienie współwłaściciela o wszczęciu egzekucji z ułamkowej części nieruchomości

Odpowiedź: Zgodnie z art. 207 kc (kodeksu cywilnego) który ma zastosowanie także do współwłasności mieszkania, współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną proporcjonalnie w stosunku do wielkości udziałów. W Pana przypadku zatem drugi współwłaściciel ma obowiązek opłacać połowę czynszu. Dokładniej, to nie jest czynsz (ponieważ są panowie współwłaścicielami a nie najemcami mieszkania) lecz zaliczki w poczet kosztów utrzymania mieszkania.

Przeczytaj też: Zajęcie komornicze a zniesienie współwłasności

Niestety (niestety w Pana przypadku) za wyżej określone opłaty współwłaściciele mieszkania odpowiadają solidarnie (art. 4 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Solidarna odpowiedzialność polega tu na tym, że spółdzielnia może żądać od jednego współwłaściciela zapłaty całości kosztów a ten następnie może ściągać dla siebie od drugiego współwłaściciela koszty które zapłacił za niego. Więcej o solidarnej odpowiedzialności za długi: Odpowiedzialność subsydiarna a solidarna.

Chcąc na przyszłość uniknąć konieczności ponoszenia opłat za drugiego współwłaściciela, może Pan doprowadzić do zniesienia współwłasności mieszkania: Zniesienie współwłasności nieruchomości. Podział, przyznanie całej współwłaścicielowi, sprzedaż. Proszę też ewentualnie zapoznać się z tym: Sprzedaż mieszkania bez zgody współwłaściciela.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 września, 2022

Komentarze do 'Współwłaściciel mieszkania nie płaci czynszu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Po pierwszym zapłaconym za współwłaściciela czynszu pozwać go o zapłatę. Jeżeli komornik nie wyegzekwuje od niego bo nie ma z czego, to wystąpić o zniesienie współwłasności mieszkania gdyż płacenie za niego bez nadziei na ściągnięcie zwrotu nie ma sensu.

    Ewka

    5 wrz 22 o 08:55

  2. No przecież jeśli stracił prace to skąd ma wziąć pieniądze? Spójrzcie ludzie z dystansu i logicznie rozumujcie. Znajdzie zatrudnienie to może ureguluje zadłużenie wobec współwłaściciela i będzie dokładał się do bieżących opłat, dać mu kilka miesięcy czasu.

    Bolek

    6 wrz 22 o 09:05

Skomentuj