Egzekucja i dłużnik zamieszkujący pod adresem innym niż adres zameldowania
Pytanie: Chciałbym skorzystać z pomocy prawnej Chodzi dokładnie o komornika, który na wniosek mój tj. wierzyciela nie chce zabezpieczyć pojazdów dłużnika. Dłużnik zamieszkuję w innym miejscu gdzie nie jest zameldowany i tym tłumaczy się komornik. Przejrzałem duży materiał o komornikach i nie ma nigdzie coś takiego jak meldunek w postępowaniu egzekucyjnym. Dłużnik handluje samochodami i znajduje owe pojazdy u dłużnika w miejscu gdzie zamieszkuje wraz z żoną i 80 letnią babcią a komornik nie chce wszcząć postępowania na mój wniosek. Ani razu nie został przeszukany dom w którym mieszka dłużnik, myślę że się dogadali bo nie ma takiego prawa co robi komornik. Naciskam cały czas i nic. Co można w takiej sytuacji zrobić. ?
Przeczytaj też: Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania
(i poniżej jeszcze dodatkowe informacje od pytającego w odpowiedzi na moje zapytanie; przyp. admina)
Postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte z konta bankowego i te pojazdy co były w CEPIK zostały zabezpieczone. Na te rzeczy otrzymałem protokoły zajęcia. Nie otrzymałem odmowy zajęcia pojazdów na piśmie tylko przez tel zostałem poinformowany tzn zadzwoniłem do komornika co z tą sprawą. Wniosek został wysłany na piśmie z dokładnym adresem gdzie zamieszkuje dłużnik. Zaznaczę, że tam gdzie dłużnik zamieszkuje to jest dom jego babci i komornik wykręca się tym, że nie może wejść na kogoś podwórko. A za drugim razem mówi komornik, że tam nic nie znalazła.
Przeczytaj też: Komornik a zmiana miejsca zamieszkania
Odpowiedź: W postępowaniu egzekucyjnym istotny jest adres zamieszkania dłużnika a nie jego adres zameldowania; w Kodeksie postępowania cywilnego w przepisach dotyczących egzekucji ustawodawca operuje terminem “adres zamieszkania” jak chodzi o dłużnika. Jeżeli jest to faktycznie adres zamieszkania dłużnika, to komornik powinien postąpić zgodnie z Pana wnioskiem czyli udać się pod wskazany przez Pana adres zamieszkania dłużnika i zająć samochody.
Przeczytaj też: Komornik nie może znaleźć dłużnika
Jestem w stanie zrozumieć powściągliwość komornika w świetle głośnej ostatnio afery (być może Pan słyszał) z zajęciem traktora należącego do sąsiada dłużnika i znajdującego się na terenie posesji sąsiada dłużnika (który to sąsiad nie ma żadnych długów). Moim zdaniem wskazane byłoby wykazać, że jest to faktycznie adres zamieszkania dłużnika. Może na przykład wysłać na adres zamieszkania pismo pocztą poleconą za potwierdzeniem odbioru i przedstawić komornikowi owe potwierdzenia albo nawet zwrot dwukrotnie awizowanej przesyłki z adnotacją “niepodjęto w terminie”. I wysłać do komornika ponowny wniosek o zajęcie pojazdów załączając ów pocztowy dowód na to, że dłużnik faktycznie mieszka pod tym adresem. Na końcu wniosku może Pan napisać komornikowi, że brak podjęcia wnioskowanej czynności w przepisowym terminie spowoduje złożenie przez Pana skargi na bezczynność komornika do właściwego sądu rejonowego, na podstawie art. 767 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.
Przeczytaj też: Czy komornik znajdzie dłużnika w wynajmowanym mieszkaniu?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
jak dłużnik będzie cwany to jak zobaczy listonosza z poleconym od Wierzyciela to każe wpisać listonoszowi, że nikt tu taki nie mieszka, a on jest kimś innym. Ostatecznie powie to żonie/konkubinie/koledze/koleżance. Listonosz nie ma prawa nikogo legitymować za to ma obowiazek wpisać to, co usłyszy.
Mike
22 sty 15 o 11:52
Tak też być może; niech zatem kogoś poprosi aby “robił” za nadawcę.
admin
22 sty 15 o 12:35
Tu pełna zgoda. Jest to dobry pomysł.
Mike
22 sty 15 o 13:10
w czym jest na ten moment problem jak auta są zajęte
ryszard ochódzki
22 sty 15 o 22:39
Może dług jest wyższy niż wartość tych aut a może są w kredycie…
admin
23 sty 15 o 04:26
raczej kredyt odpada, skoro koleś autami handluje. auta zastrzeżone w wydz. komunikacji więc ich nie sprzeda. oczywiście kwestia licytacji i ich (pojazdów) fizycznej obecności to inna sprawa.
poza tym skoro babcia twierdzi że nikt taki nie mieszka, to bez meldunku trudno udowodnić że mieszka. gdyby polegać tylko na wskazaniu “idź pan tam panie komornik bo on tam mieszka i powynoś z chałupy co się da”, to równie dobrze można by komornika pokierować do pierwszego lepszego domu z którego dałoby się coś wynieść bo “on tam chyba mieszka”. na szczęście ten komornik to nie asesor (wkrótce były) michał kubik
ryszard ochódzki
23 sty 15 o 14:03
W kredycie może mieć te do własnego użytku, może coś tam nimi wozi.
Jak napisałem co do adresu, jeżeli będzie miał zwrotkę albo i dwukrotnie awizowany zwrot listu, to już jest dowód.
admin
23 sty 15 o 14:48
Pamietam to pytanie.. I male sprostowanie: te pojazdy zajęte to byly w miejscu zameldowania i zostaly zlicytowane . – oczywiscie to byla posiadłość na ktorej sie znajdowały rodzicòw dłużnika, i można.
Może dojść jeszcze z umowy o prace tam bedzie byc może dowód na adres zanieszkania?
pawel
15 lut 15 o 07:58
No, komornik zapewne poprzez ZUS sprawdzi, gdzie pracuje. Pytanie, czy komornik otrzyma z ZUS info z adresem zamieszkania. Jak nie otrzyma, to ma prawo wystąpić o to ale czy będzie mu / jej się chciało to inna rzecz. Możliwe jednak, ze w umowie o prace wskazał adres zameldowania.
admin
15 lut 15 o 10:14
Z ZUS prześlą komornikowi także dane adresowe dłużnika, standard (w ramach wykluczenia pomyłki).
Maciej Z.
23 lip 21 o 07:48
Egzekucja z ruchomości w 90 procentach jest bezskuteczna no w każdym razie z ruchomości stanowiących wyposażenie mieszkania dłużnika. Ustalenie do egzekucji adresu zamieszkania może być ewentualnie pomocne o tyle że namierzy się w ten sposób także samochod dłużnika.
Gabriel M.
10 wrz 21 o 06:07
Gabriel M. – o ile dłużnik parkuje pod blokiem, domem i o ile komornik będzie szukał spośród samochodow tego którego nr rejestracyjny ma z CEPiK jako dłużnika.
Anonim
16 wrz 21 o 09:05
Może nie wszyscy wiedza ale teraz to komornik może zobowiązać dłużnika do wyjawienia majątku a to oznacza też poinformowanie komornika, gdzie ten majątek się znajduje. Przekładając to na samochód: na pytanie komornika dłużnik ma obowiązek wskazać, gdzie stoi samochód i nie może przeparkować samochodu zanim komornik ten samochód zajmie oczywiście komornik powinien to wtedy od razu zrobić.
Stach
1 lut 22 o 17:45