Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania

2 komentarze

Pytanie: Dowiedziałem się, że w egzekucji komorniczej ważne jest miejsce – adres zamieszkania dłużnika a nie adres zameldowania. Jaka jest różnica??

Odpowiedź: Taka, że ktoś może być zameldowany w jednym miejscu a przebywać – mieszkać w innym 🙂 na przykład zameldowany u rodziców a mieszka czy też pomieszkuje w wynajmowanym mieszkaniu. Najczęściej jednak adres zameldowania jest zarazem adresem zamieszkania.

Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Obowiązek meldunkowy wciąż istnieje (trzeba meldować się na pobyt stały i dłuższy niż trzy miesiące) ale jest to przepis praktycznie martwy i fikcyjny – meldunek w danym miejscy nie ma żadnego praktycznego znaczenia.

Jak chodzi o postępowanie egzekucyjne to adres zameldowania (inny niż zamieszkania) też może mieć znaczenie ponieważ dłużnik może tam posiadać ruchomości które komornik może zająć.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 lutego, 2021

Komentarze do 'Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania'

Subscribe to comments with RSS

  1. Akurat co do komornika to najczęściej nie pojawia się ani w miejscu zamieszkani ani w miejscu zameldowania dłużnika.

    Anonim

    7 Lut 21 o 15:49

  2. Może kiedyś tak bywało obecnie raczej nie, o ile wierzyciel złoży wniosek o przeprowadzenie czynności terenowych. Obecnie komornik ma obowiązek rejestrowania obrazu i dźwięku czynności więc wierzyciel może go sprawdzić czy był.

    admin

    7 Lut 21 o 16:05

Skomentuj