Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania

4 komentarze

Pytanie: Dowiedziałem się, że w egzekucji komorniczej ważne jest miejsce – adres zamieszkania dłużnika a nie adres zameldowania. Jaka jest różnica??

Odpowiedź: Taka, że ktoś może być zameldowany w jednym miejscu a przebywać – mieszkać w innym 🙂 na przykład zameldowany u rodziców a mieszka czy też pomieszkuje w wynajmowanym mieszkaniu. Najczęściej jednak adres zameldowania jest zarazem adresem zamieszkania.

Przeczytaj też: Komornik a zmiana miejsca zamieszkania

Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Obowiązek meldunkowy wciąż istnieje (trzeba meldować się na pobyt stały i dłuższy niż trzy miesiące) ale jest to przepis praktycznie martwy i fikcyjny – meldunek w danym miejscy nie ma żadnego praktycznego znaczenia.

Jak chodzi o postępowanie egzekucyjne to adres zameldowania (inny niż zamieszkania) też może mieć znaczenie ponieważ dłużnik może tam posiadać ruchomości które komornik może zająć.

Przeczytaj też: Egzekucja i dłużnik zamieszkujący pod adresem innym niż adres zameldowania

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 lutego, 2021

Komentarze do 'Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania'

Subscribe to comments with RSS

 1. Akurat co do komornika to najczęściej nie pojawia się ani w miejscu zamieszkani ani w miejscu zameldowania dłużnika.

  Anonim

  7 lut 21 o 15:49

 2. Może kiedyś tak bywało obecnie raczej nie, o ile wierzyciel złoży wniosek o przeprowadzenie czynności terenowych. Obecnie komornik ma obowiązek rejestrowania obrazu i dźwięku czynności więc wierzyciel może go sprawdzić czy był.

  admin

  7 lut 21 o 16:05

 3. Komornikom najczęściej nie robi to różnicy czy udaje się pod adres zameldowania czy zamieszkania. Odbębnia wizytę zgodnie z wnioskiem wierzyciela i tyle. Egzekucja terenowa u dłużników którzy nie są firmą to w większości spraw strata czasu.

  figa z makiem

  17 sie 21 o 10:16

 4. Najczęściej miejsce zamieszkania jest także miejscem zameldowania ale warto je zmienić kiedy ma się komornika. I nie chodzi tylko o egzekucję z wyposażenia mieszkania. Chodzi o to żeby komornik nie miał z dłużnikiem kontaktu, żeby nie zobowiązał go do wyjawienia majątku.

  praktyk

  23 wrz 21 o 14:13

Skomentuj