Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania
Pytanie: Dowiedziałem się, że w egzekucji komorniczej ważne jest miejsce – adres zamieszkania dłużnika a nie adres zameldowania. Jaka jest różnica??
Odpowiedź: Taka, że ktoś może być zameldowany w jednym miejscu a przebywać – mieszkać w innym 🙂 na przykład zameldowany u rodziców a mieszka czy też pomieszkuje w wynajmowanym mieszkaniu. Najczęściej jednak adres zameldowania jest zarazem adresem zamieszkania.
Przeczytaj też: Komornik a zmiana miejsca zamieszkania
Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Obowiązek meldunkowy wciąż istnieje (trzeba meldować się na pobyt stały i dłuższy niż trzy miesiące) ale jest to przepis praktycznie martwy i fikcyjny – meldunek w danym miejscy nie ma żadnego praktycznego znaczenia.
Jak chodzi o postępowanie egzekucyjne to adres zameldowania (inny niż zamieszkania) też może mieć znaczenie ponieważ dłużnik może tam posiadać ruchomości które komornik może zająć.
Przeczytaj też: Egzekucja i dłużnik zamieszkujący pod adresem innym niż adres zameldowania
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Akurat co do komornika to najczęściej nie pojawia się ani w miejscu zamieszkani ani w miejscu zameldowania dłużnika.
Anonim
7 lut 21 o 15:49
Może kiedyś tak bywało obecnie raczej nie, o ile wierzyciel złoży wniosek o przeprowadzenie czynności terenowych. Obecnie komornik ma obowiązek rejestrowania obrazu i dźwięku czynności więc wierzyciel może go sprawdzić czy był.
admin
7 lut 21 o 16:05
Komornikom najczęściej nie robi to różnicy czy udaje się pod adres zameldowania czy zamieszkania. Odbębnia wizytę zgodnie z wnioskiem wierzyciela i tyle. Egzekucja terenowa u dłużników którzy nie są firmą to w większości spraw strata czasu.
figa z makiem
17 sie 21 o 10:16
Najczęściej miejsce zamieszkania jest także miejscem zameldowania ale warto je zmienić kiedy ma się komornika. I nie chodzi tylko o egzekucję z wyposażenia mieszkania. Chodzi o to żeby komornik nie miał z dłużnikiem kontaktu, żeby nie zobowiązał go do wyjawienia majątku.
praktyk
23 wrz 21 o 14:13