Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie a zmiana egzekucji z sądowej na administracyjną

4 komentarze

Pytanie: Dopadł mnie komornik sądowy i między innymi zajął mój samochód, już było niedaleko do licytacji. Komornik ten zajął mi też konto w banku które już było wtedy zajęte przez skarbówkę. Zapadła niedawno decyzja o przekazaniu sprawy od komornika sądowego do komornika skarbowego. Interesuje mnie, czy w takiej sytuacji komornik sądowy zwolni mi samochód?

Przeczytaj też: Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

Odpowiedź: Nie powinien zwolnić. Przekazanie sprawy winno odbyć się z utrzymaniem w mocy już dokonanych czynności egzekucyjnych a zatem zajęty przez komornika samochód pozostanie zajętym w egzekucji administracyjnej; komornik skarbowy nie będzie musiał zajmować go niejako ponownie. Bardzo dobrze pamiętam, że tak ma być, gdyż kiedyś jako wierzyciel miałem taką sytuacje z dłużnikiem mającym znajomości. Musiałem przypomnieć wówczas komornikowi skarbowemu, że samochód dalej jest zajęty. Było to dla mnie jako wierzyciela o tyle istotne, że samochód był przewłaszczony na rzecz banku (przewłaszczenie to jedno z rodzajów zabezpieczenia kredytu) i bank spóźnił się z wniesieniem powództwa przeciwegzekucyjnego. Gdyby pojazd miał być zwolniony i ponownie zajęty, to tym razem bank z pewnością nie spóźniłby się.

Przeczytaj też: Jak uniknąć zbiegu egzekucji?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 sierpnia, 2020

Komentarze do 'Zajęcie a zmiana egzekucji z sądowej na administracyjną'

Subscribe to comments with RSS

 1. A czy przy takiej zmianie egzekucji dotychczasowa egzekucja prowadzona przez komornika sądowego będzie prowadzona na podstawie przepisów o egzekucji w administracji?

  Piotrek

  9 lut 21 o 05:05

 2. Tak, wówczas egzekucja prowadzona będzie już nie na podstawie kodeksu postępowania cywilnego lecz na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

  admin

  9 lut 21 o 07:16

 3. Który rodzaj egzekucji jest bardziej dotkliwy dla dłużnika? Sądowa czy administracyjna?

  Anonim

  23 maj 21 o 11:49

 4. Trudno powiedzieć jak chodzi o przepisy natomiast komornicy sądowi są generalnie chyba bardziej zdeterminowani od skarbowych.

  admin

  23 maj 21 o 14:17

Skomentuj