Zajęcie a zmiana egzekucji z sądowej na administracyjną
Pytanie: Dopadł mnie komornik sądowy i między innymi zajął mój samochód, już było niedaleko do licytacji. Komornik ten zajął mi też konto w banku które już było wtedy zajęte przez skarbówkę. Zapadła niedawno decyzja o przekazaniu sprawy od komornika sądowego do komornika skarbowego. Interesuje mnie, czy w takiej sytuacji komornik sądowy zwolni mi samochód?
Przeczytaj też: Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej
Odpowiedź: Nie powinien zwolnić. Przekazanie sprawy winno odbyć się z utrzymaniem w mocy już dokonanych czynności egzekucyjnych a zatem zajęty przez komornika samochód pozostanie zajętym w egzekucji administracyjnej; komornik skarbowy nie będzie musiał zajmować go niejako ponownie. Bardzo dobrze pamiętam, że tak ma być, gdyż kiedyś jako wierzyciel miałem taką sytuacje z dłużnikiem mającym znajomości. Musiałem przypomnieć wówczas komornikowi skarbowemu, że samochód dalej jest zajęty. Było to dla mnie jako wierzyciela o tyle istotne, że samochód był przewłaszczony na rzecz banku (przewłaszczenie to jedno z rodzajów zabezpieczenia kredytu) i bank spóźnił się z wniesieniem powództwa przeciwegzekucyjnego. Gdyby pojazd miał być zwolniony i ponownie zajęty, to tym razem bank z pewnością nie spóźniłby się.
Przeczytaj też: Jak uniknąć zbiegu egzekucji?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A czy przy takiej zmianie egzekucji dotychczasowa egzekucja prowadzona przez komornika sądowego będzie prowadzona na podstawie przepisów o egzekucji w administracji?
Piotrek
9 lut 21 o 05:05
Tak, wówczas egzekucja prowadzona będzie już nie na podstawie kodeksu postępowania cywilnego lecz na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
admin
9 lut 21 o 07:16
Który rodzaj egzekucji jest bardziej dotkliwy dla dłużnika? Sądowa czy administracyjna?
Anonim
23 maj 21 o 11:49
Trudno powiedzieć jak chodzi o przepisy natomiast komornicy sądowi są generalnie chyba bardziej zdeterminowani od skarbowych.
admin
23 maj 21 o 14:17