Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja administracyjna – rozłożenie na raty

4 komentarze

Pytanie: Otóż otrzymałam zajęcie egzekucyjne w związku z zaleganiem składek w ZUS. Pomijając zawiłą historię tego jak do tego doszło, jak najlepiej i najszybciej uregulować te zaległości? Czy nie lepiej jest wpłacać ją bezpośrednio do ZUS? Jaka jest szansa na rozłożenie jej na raty?

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna za granicą

Odpowiedź: Wpłacając bezpośrednio do ZUS czyli wierzycielowi, co prawda nie dokonuje Pani zapłaty kosztów egzekucyjnych ale o te i tak upomni się naczelnik urzędu skarbowego który jak mniemam prowadzi w tej sprawie egzekucję. Dobrowolna spłata (zarówno bezpośrednio wierzycielowi jak i w przypadku spłaty organowi egzekucyjnemu) pociąga za sobą niższe koszty egzekucji, bo 5% a nie 10% jak w przypadku wyegzekwowania należności wskutek dokonanego zajęcia.

Przeczytaj też: Dobrowolne wpłaty do komornika a zajęcie konta bankowego

Zgodnie z art. 71c § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, organ egzekucyjny na wniosek zobowiązanego może, w drodze decyzji, odroczyć termin zapłaty należności pieniężnych albo rozłożyć na raty zapłatę należności pieniężnych dochodzonych na podstawie jednolitego tytułu wykonawczego. Jednakże sam wniosek o to (przed jego rozpatrzeniem) nie powoduje zawieszenia egzekucji i nie gwarantuje uzyskania pozytywnej decyzji. Wniosek należy, jak nadmieniono wyżej, skierować do organu egzekucyjnego a nie do wierzyciela (oczywiście mowa cały czas o egzekucji administracyjnej, bo w przypadku egzekucji na podstawie kpc czyli prowadzonej przez komornika sądowego jest inaczej): Komornik a rozłożenie spłaty na raty

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna przedawnionej należności

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 grudnia, 2022

Komentarze do 'Egzekucja administracyjna – rozłożenie na raty'

Subscribe to comments with RSS

  1. A ja powtórzę końcowe pytanie: jaka jest szansa na rozłożenie spłaty długu wobec ZUS na raty?

    Agnieszka

    10 gru 22 o 17:31

  2. Nie wiem, nie znam statystyk. 😉

    admin

    10 gru 22 o 18:45

  3. To zależy od człowieka znaczy indywidualnie urzędnika i od tego jak umotywujesz wniosek. Mile widziane na poparcie nieszczęśliwe przypadki losowe, nieodzyskanie przez dłużnika jego własnych należności od kontrahentów, inne.

    Maćko

    10 gru 22 o 21:37

  4. Propozycja rozłożenia na raty wychodzi od ZUS kiedy im sie przedawni. Nie reagować w ogóle na takie pismo.

    Anonim

    11 sty 23 o 13:26

Skomentuj