Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Dobrowolne wpłaty do komornika a zajęcie konta bankowego

7 komentarzy

Pytanie: Czy jeżeli dobrowolnie wpłacam na konto komornika, to ma on prawo zająć mi konto bankowe? Albo gdy rozpoczynam dobrowolne wpłaty komornikowi a konto jest już zajęte, to czy mam prawo żądać od komornika zwolnienia konta?

Przeczytaj też: Koszty komornicze przy dobrowolnej wpłacie

Odpowiedź: Żadna z powyższych sytuacji nie jest przesłanką do niezajmowania albo zwalniania rachunku bankowego przez komornika. Jedną z pierwszych czynności komornika w postępowaniu egzekucyjnym jest poszukiwanie w systemie OGNIVO rachunków bankowych dłużnika i zajmowanie ich. Jeżeli wierzyciel we wniosku egzekucyjnym zażądał egzekucji z kont bankowych, to komornik musi się do tego żądania zastosować nawet jeżeli dłużnik rozpoczął dobrowolne spłacanie zadłużenia. A jeżeli konto bankowe jest już zajęte, to komornik nie ma prawa zwolnić tego konta nawet jeżeli otrzymuje od dłużnika dobrowolne wpłaty.

Przeczytaj też: Czy można dogadać się z komornikiem?

O niezajmowanie / zwolnienie zajętego konta dłużnik może skutecznie prosić wyłącznie wierzyciela z którego wniosku komornik prowadzi lub będzie prowadził egzekucję. Wierzyciel bowiem może we wniosku egzekucyjnym nie wymienić tego sposobu egzekucji (a jeszcze lepiej – napisać, że wnosi o niezajmowanie rachunków bankowych dłużnikowi) a w trakcie postępowania egzekucyjnego może zażądać od komornika zwolnienia rachunków bankowych dłużnika czyli umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego z rachunków bankowych.

Przeczytaj też: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego a zajęcie rachunku bankowego

Większość wierzycieli egzekwujących daremnie o to prosić; nie godzą się. Jeżeli dłużnik chce mieć konto wolne od zajęcia komorniczego to po wspomnianych wcześniej poszukiwaniach kont przez komornika i po zajęciu, należy założyć nowe konto, rzecz jasna w innym banku. Komornicy bowiem zwykle nie wznawiają poszukiwania kont w tym samym postępowaniu egzekucyjnym a jeżeli wznawiają, to nie częściej jako co jakieś 6-12 miesięcy o ile wierzyciel znów wpłaci na ten cel komornikowi zaliczkę. Korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu są tutaj a firmowe tutaj.

Przeczytaj też: Dobrowolne wpłaty do komornika a zajęcie towaru

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 lutego, 2021

Komentarze do 'Dobrowolne wpłaty do komornika a zajęcie konta bankowego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dokładnie jak piszą, zmiana konta po zajęciu jest skuteczna do końca egzekucji przy czym nie zamykać tego starego konta – zajętego!

    Anonim

    17 lut 21 o 19:30

  2. Naiwni dłużnicy myślą ze dogadali się z komornikiem, bo zapewnił ich że jeśli trochę wpłacą to on im konto zwolni po czym konta nie zwalnia.

    gusak

    26 sie 21 o 14:11

  3. A mój komornik waśnie zwolnił mi konto, wcześniej przeczytałam że nie można a zwolnił. Bez wniosku ze strony wierzyciela. zaczęłam spłacać w ratach po uzgodnieniach w kancelarii komorniczej i zwolnił.

    Magda

    2 gru 21 o 18:43

  4. Nie wierzę w to, że komornik bez wniosku wierzyciela zwolnił konto ale cóż, niewykluczone. Na pewno nie miał do tego prawa.

    admin

    2 gru 21 o 20:22

  5. A jak jest przy zmianie komornika na wniosek wierzyciela, czy dotychczasowy komornik przekazując sprawę zwalnia konto zanim nowy komornik je zajmie?

    Jakub Kuba

    7 lut 22 o 12:20

  6. No musi zwolnić bo już nie może prowadzić egzekucji a zajmie je (na wniosek wierzyciela) nowy komornik. Czy będzie ciągłość zajęcia, tego nie jestem pewien.

    admin

    7 lut 22 o 20:06

  7. Chyba będzie utrzymanie dokonanych czynności egzekucyjnych w mocy ale jakoś nie wyobrażam sobie sytuacji ciągłości zajęcia to znaczy że dotychczasowy komornik zwalnia konto a zajmuje je w tym samym momencie nowy komornik.

    Bela

    1 kw. 22 o 13:17

Skomentuj