Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy ZUS może zająć konto bez powiadomienia?

3 komentarze

Pytanie: Dzisiaj widzę, ze mam zablokowane konto firmowe, zajęcie jest na rzecz ZUS. Nie otrzymałem żadnego pisma z ZUS, kiedyś tylko upomnienie. Czy ZUS może zająć konto bez powiadomienia?

Przeczytaj też: Odwołanie od upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Odpowiedź: Wszczęcie egzekucji administracyjnej (taką jest też egzekucja prowadzona przez ZUS) następuje z chwilą doręczenia zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego ora zawiadomienia o zajęciu wierzytelności. A zatem ZUS ma obowiązek powiadomić dłużnika o zajęciu rachunku bankowego.

Przeczytaj też: Czy ZUS może zająć prywatne konto bankowe

Jednakże ZUS tak jak i komornicy sądowi, dokonuje zajęcia rachunku bankowego elektronicznie: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika. W praktyce oznacza to, że zanim dłużnik otrzyma zawiadomienie o zajęciu, to rachunek bankowy jest już zajęty. Stawiam na to, że odpis tytułu wykonawczego wraz z odpisem zajęcia rachunku bankowego otrzyma Pan w ciągu kilku dni.

Przeczytaj też: Konto osobiste jako firmowe

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Czy ZUS może zająć konto bez powiadomienia?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ja otrzymałem list z tytułem wykonawczym i kopia zajęcia konta w ten sam dzień, co bank założył na konto blokadę.

  Anonim

  17 lut 23 o 18:39

 2. Od kiedy rachunki elektroniczne zajmowane są elektronicznie to nie ma praktycznie szansy na otrzymanie przez dłużnika kopii zajęcia przed samym zajęciem – blokadą rachunku.

  Izol

  26 lut 23 o 21:02

 3. Kiedyś otrzymałem z ZUS powiadomienie o zajęciu a konto nigdy nie zostało zablokowane 🙂 NIGDY Musiało im się zapomnieć wysłać zajęcie do banku a było to już po wprowadzeniu zajęć elektronicznych.

  Grześ

  28 lut 23 o 09:27

Skomentuj