Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odwołanie od upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

2 komentarze

Pytanie: Od kilku miesięcy prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach ulgi opłacam tylko składkę zdrowotną ZUS. Wczoraj ni z tego ni z owego otrzymałem z ZUS upomnienie – wezwanie do zapłaty składek zdrowotnych za te kilka miesięcy jakbym w ogóle ich nie opłacam. każą zapłacić na rachunek indywidualny na który je opłaciłem. Czy przysługuje mi odwołanie od upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji czy czekać na egzekucję i dopiero wtedy odwołać się?

Przeczytaj też: Upomnienie w egzekucji administracyjnej

Odpowiedź: Przepisy nie przewidują możliwości zaskarżenia upomnienia. Upomnienie jest rodzajem przypomnienia o istnieniu wymagalnych zobowiązań, jest wezwaniem do zapłaty pod rygorem egzekucji, nie dotyczy postępowania egzekucyjnego. (wyrok WSA w Kielcach z 28 lutego 2018 r. I SA/Ke 513/17). Gdy otrzyma Pan tytuł egzekucyjny, to wówczas w terminie 7 dni będzie Pan mógł wnieść zarzuty o których Pan pisze.

Przeczytaj też: Obrona przed egzekucją administracyjną

Na obecnym etapie czyli otrzymania upomnienia może Pan (ale nie musi) przesłać do ZUS wyjaśnienie i dowody terminowego opłacania składek zdrowotnych, może pracownik ZUS zweryfikuje stan faktyczny i na tym sprawa się zakończy.

Przeczytaj też: Kto jest wierzycielem w postępowaniu egzekucyjnym w administracji?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 grudnia, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Odwołanie od upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji'

Subscribe to comments with RSS

  1. Może zaliczyli te jego wpłaty na jakieś stare długi nawet sprzed lat.. ZUS i skarbowy mają do tego prawo nawet jeśli zobowiązany określa w tytule, że wpłata dotyczy bieżących zobowiązań.

    Tomek

    14 gru 22 o 17:58

  2. No to jeżeli faktycznie, to chyba z jakiejś poprzedniej działalności, bo aktualna prowadzi od kilku miesięcy jak napisał.

    admin

    14 gru 22 o 18:10

Skomentuj