Przedawnienie roszczeń z zadatku
Pytanie: Po jakim czasie następuje przedawnienie roszczeń z zadatku? Wykonawca nie wywiązał się, znaczy w ogóle nie przystąpił do wykonania prac, odstąpiłem od umowy, ile mam czasu na windykację dwukrotności przelanego mu zadatku?
Odpowiedź: Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26.02.2016 r. sygn. akt III CSK 136/15uznał, że zadatek jest postanowieniem umowy przedwstępnej wobec czego przedawnienie roszczenia z tytułu zadatku jest przedawnieniem roszczenia z tytułu umowy przedwstępnej.
Kwestia przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej zawarta jest w art. 390 § 3 kc (kodeksu cywilnego) który stanowi, że roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta.
A zatem roszczenie o zwrot zadatku przedawnia się po roku od odstąpienia od umowy.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A zadatek wręczony bez umowy przedwstępnej, czy też roczny termin przedawnienia w takim wypadku obowiązuje?
Pipi
18 lut 23 o 14:22
Tak, w tym przypadku też roczny termin przedawnienia obowiązuje.
admin
18 lut 23 o 16:35
ale mam rok na przerwanie biegu przedawnienia tego co wpłaciłem w formie zadatku czy tylko tej kwoty 100% ponad to co wpłaciłem?
Mirek
20 lut 23 o 13:56
Roczny termin przedawnienia nie dotyczy kwoty wpłaconej jako zadatek (w tym wypadku termin przedawnienia to sześć lat) lecz tylko tej 100% wyższej kwoty.
admin
20 lut 23 o 14:02