Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wszczęcie egzekucji bez tytułu wykonawczego

2 komentarze

Pytanie: Właściciel firmy u której zaopatrujemy się w towar powiedział nam, że ma na koncie zajęcie komornicze bez wyroku. Czy i jak jest możliwe wszczęcie egzekucji bez tytułu wykonawczego, na jakiej podstawie prawnej? Ma jak twierdzi z kimś spór o zapłatę ale nie ma w tej sprawie wyroku i chyba nawet jeszcze nie ma sprawy w sądzie.

Przeczytaj też: Ile trwa sprawa w sądzie o zapłatę długu?

Odpowiedź: Komornik może prowadzić egzekucję tylko na podstawie tytułu wykonawczego (prawomocnego wyroku, w tym nakazu zapłaty) lub na podstawie nieprawomocnego wyroku z rygorem natychmiastowej wykonalności i w tej kwestii nie istnieje żadne odstępstwo.

Przeczytaj też: Rygor natychmiastowej wykonalności wyroku

Mogło ewentualnie dojść w sprawie tego Państwa znajomego do zabezpieczenia roszczenia którego sąd udzielił deklarowanemu wierzycielowi jeszcze przed wniesieniem pozwu o zapłatę lub po wniesieniu pozwu. Wtedy wierzyciel może wnieść do komornika o zabezpieczenie roszczenia między innymi na rachunku bankowym dłużnika.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu upominawczym

Zabezpieczenie roszczenia nie jest czynnością egzekucyjną, środki zabezpieczone na rachunku bankowym nie zostaną przekazane wierzycielowi dopóki nie uzyska on prawomocnego wyroku i dopóki nie skieruje wniosku o wszczęcie egzekucji.

Przeczytaj też: Egzekucja a zabezpieczenie roszczenia

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 lutego, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Wszczęcie egzekucji bez tytułu wykonawczego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Takie zabezpieczenie roszczenia w trakcie postępowania to fajna rzecz ale trudna do uzyskania. Z 10 razy wnioskowałem rzecz jasna w różnych sprawach i nigdy sąd się nie przychylił.

  Dominik

  17 lut 23 o 13:56

 2. W zajęciu konta jest napisane który komornik zajął i sygnatura sprawy, znaleźć w internecie dane komornika i zatelefonować do kancelarii i się zapytać tylko że:
  1. do niektórych kancelarii komorniczej nie idzie się dodzwonić
  2. niektóre kancelarie na telefon informacji nie udzielają.

  squat

  25 lut 23 o 21:21

Skomentuj