Czy windykacja przerywa bieg przedawnienia?
Pytanie: Czy oddanie sprawy do windykacji firmie windykacyjnej przerywa bieg przedawnienia roszczenia?
Odpowiedź: Samo to tylko, że firma windykacyjna przyjmie wierzytelność do windykacji, nie przerywa biegu przedawnienia. Zlecenie windykacji nie ma też wpływu na termin przedawnienia, zarówno gdy jest to windykacja na podstawie standardowej umowy jak i w przypadku cesji powierniczej jak i faktycznej sprzedaży długu. Jeżeli dłużnik w toku windykacji w jakiejkolwiek formie dłużnik uzna swój dług, to wtedy nastąpi przerwanie biegu przedawnienia. Dłużnik zatem powinien pilnować się 🙂 i nawet w rozmowie telefonicznej nie potwierdzać, że ma dług. Przypadki w których dochodzi do przerwania biegu przedawnienia, wyszczególnione są w art. 123 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje (o czym już wspomniałem);
3) przez wszczęcie mediacji.
Wniesienie pozwu i wniosku egzekucyjnego a przerwanie biegu przedawnienia
Jeżeli zatem firma windykacyjna wniesie do sądu pozew o zapłatę (który nie zostanie zwrócony wskutek braków formalnych) albo wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji albo uzyska od dłużnika uznanie długu, to tym samym owszem, dojdzie do przerwania biegu przedawnienia roszczenia. Zgodnie bowiem z art.123 Kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed organem powołanym do egzekwowania roszczeń danego rodzaju przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia. Niekoniecznie jednak sam wniosek egzekucyjny przerywa bieg przedawnienia, lecz wszczęcie przez komornika egzekucji. Jeżeli bowiem w odpowiedzi na wniosek komornik wezwie wierzyciela do uiszczenia zaliczek pod rygorem zwrotu wniosku i nie wykona żadnej czynności dopóki tych zaliczek od Pana nie otrzyma, a wierzyciel ich nie wpłaci i komornik wniosek zwróci, to nie dojdzie do przerwania biegu przedawnienia: Zwrot wniosku egzekucyjnego a przerwanie biegu przedawnienia.
Mediacja natomiast która przerywa bieg przedawnienia, to nie rozmowa windykatora z dłużnikiem ale mediacja w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego: art. 1831 – 186 Kc.
Wpis zaktualizowano dnia 06 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A jeżeli w rozmowie z windykatorem dłużnik uzna swój dług, nie pisemnie lecz w rozmowie która windykator nagra?
Jakub Szela
5 lut 21 o 18:19
Tak, taka rozmowa może być dowodem w postępowaniu sądowym o zapłatę.
admin
5 lut 21 o 19:07
Rozmowa może być dowodem jeżeli sąd taki dowód dopuści. Jednak problemem będzie zakwestionowanie jej autentyczności przez pozwanego. Na ekspertyzę foniczną trzeba bardzo długo czekać.
Benedykt
30 mar 22 o 18:24
Czy to prawda, że zawarcie ugody wierzyciela z dłużnikiem u notariusza powoduje obok przerwania biegu przedawnienia to jeszcze wydłużenie okresu przedawnienia do sześciu lat od podpisania takiej notarialnej ugody? Dług jeszcze nie został skierowany do windykacji sądowej, jest to należność związana z prowadzeniem działalności gospodarczej przez obie strony.
vitam
8 cze 25 o 13:47
Zawarcie pozasądowej ugody powoduje przerwanie biegu przedawnienia czyli bieg przedawnienia rozpoczyna bieg od nowa ale nie wydłuża okresu przedawnienia. Zgodnie bowiem z art. 123 § 1 pkt 2 Kodeksu cywilnego, uznanie roszczenia przez osobę przeciwko której ono przysługuje powoduje przerwanie terminu przedawnienia. Tylko natomiast zawarcie ugody w postępowaniu sądowym powoduje wydłużenie biegu przedawnienia (oczywiście wraz z przerwaniem biegu przedawnienia), tak samo jak w przypadku zasądzenia roszczenia nakazem zapłaty lub innym wyrokiem (art. 125 § 1 kc).
admin
8 cze 25 o 13:54
Czy dobrowolne poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego przerywa bieg przedawnienia roszczenia?
Marika
13 cze 25 o 12:03
Tak, dobrowolne poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego przerywa bieg przedawnienia. Art. 123 pkt 2 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Dobrowolne poddanie się egzekucji należy traktować właśnie jako uznanie roszczenia.
admin
13 cze 25 o 12:22