Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przedawnienie rat kredytu

2 komentarze

Pytanie: Mam mały problem i nie wiem jak go ugryźć. w sierpniu 2016 roku brałem komputer na raty. spłacali go rodzice bo to dla nich on miał być. kredyt był brany na okres 2,5 roku. w ubiegłym tygodniu bank przysłał mi ponaglenie ponieważ kredyt podobno nie został spłacony. po rozmowie telefonicznej powiedziano mi ze zostały wpłacone tylko 3 raty a później nic. żadnego ponaglenia do wpłat nie było w tym czasie. pytałem mamy i potwierdziła że wpłaciła cały. niestety nie mamy żadnych dowodów wpłat bo w 2018 roku rodzice mieli zalane mieszkanie. proszę o poradę bo nie wiem jak mam ugryźć ten problem.

Przeczytaj też: Przedawnienie odsetek

Odpowiedź: Bank nie ma obowiązku ponaglać kredytobiorcy do zapłaty w określonym terminie. Jeżeli rodzice są pewni że spłacili cały kredyt, to należałoby napisać do banku informując o tym i wskazać, na które ich konto wpłaty były dokonywane a jednocześnie poinformować że z powodu zalania mieszkania potwierdzenia wpłat uległy zniszczeniu. Jeżeli bank nie uwzględni Państwa argumentów i uzyska nakaz zapłaty, to należy w odwołać się od nakazu zapłaty wnioskując o przeprowadzenie dowodu z historii transakcji konta banku na które wpłacane były raty kredytu, aby wyselekcjonować wpłaty od rodziców na poczet spłaty kredytu.

Przeczytaj też: Przedawnienie pożyczki z ZFŚS

Niezależnie od powyższego należy wskazać, że jeżeli są zaległe raty których termin spłaty miał nastąpić wcześniej niż trzy lata temu, to roszczenia banku z tytułu tych rat uległy już przedawnieniu gdyż właśnie z upływem trzech lat przedawniają się roszczenia z tytułu kredytu. Trzy lata należy liczyć od daty wymagalności danej raty. Może Pan napisać do banku że kredyt jest spłacony a poza tym, dzisiaj roszczenia te byłyby już przedawnione i że taki dodatkowo zarzut podniesie Pan odwołując się od nakazu zapłaty (obecnie sądy muszą już z urzędu badać przedawnienie ale nie zawsze to robią rzetelnie).

Przeczytaj też: Przedawnienie debetu na rachunku bankowym

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 lutego, 2021

Komentarze do 'Przedawnienie rat kredytu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Co to znaczy, że sądy badają przedawnienie z urzędu?

    Monika

    5 lut 21 o 10:30

  2. To znaczy, że teoretycznie pozwany już nie musi podnosić zarzutu przedawnienia ponieważ sąd niejako z własnej inicjatywy sprawdza, czy roszczenie jest przedawnione i jeżeli tak, to oddala powództwo o zapłatę.

    admin

    5 lut 21 o 10:56

Skomentuj