Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przedawnienie rat kredytu

2 komentarze

Pytanie: Mam mały problem i nie wiem jak go ugryźć. w sierpniu 2016 roku brałem komputer na raty. spłacali go rodzice bo to dla nich on miał być. kredyt był brany na okres 2,5 roku. w ubiegłym tygodniu bank przysłał mi ponaglenie ponieważ kredyt podobno nie został spłacony. po rozmowie telefonicznej powiedziano mi ze zostały wpłacone tylko 3 raty a później nic. żadnego ponaglenia do wpłat nie było w tym czasie. pytałem mamy i potwierdziła że wpłaciła cały. niestety nie mamy żadnych dowodów wpłat bo w 2018 roku rodzice mieli zalane mieszkanie. proszę o poradę bo nie wiem jak mam ugryźć ten problem.

Odpowiedź: Bank nie ma obowiązku ponaglać kredytobiorcy do zapłaty w określonym terminie. Jeżeli rodzice są pewni że spłacili cały kredyt, to należałoby napisać do banku informując o tym i wskazać, na które ich konto wpłaty były dokonywane a jednocześnie poinformować że z powodu zalania mieszkania potwierdzenia wpłat uległy zniszczeniu. Jeżeli bank nie uwzględni Państwa argumentów i uzyska nakaz zapłaty, to należy w odwołać się od nakazu zapłaty wnioskując o przeprowadzenie dowodu z historii transakcji konta banku na które wpłacane były raty kredytu, aby wyselekcjonować wpłaty od rodziców na poczet spłaty kredytu.

Niezależnie od powyższego należy wskazać, że jeżeli są zaległe raty których termin spłaty miał nastąpić wcześniej niż trzy lata temu, to roszczenia banku z tytułu tych rat uległy już przedawnieniu gdyż właśnie z upływem trzech lat przedawniają się roszczenia z tytułu kredytu. Trzy lata należy liczyć od daty wymagalności danej raty. Może Pan napisać do banku że kredyt jest spłacony a poza tym, dzisiaj roszczenia te byłyby już przedawnione i że taki dodatkowo zarzut podniesie Pan odwołując się od nakazu zapłaty (obecnie sądy muszą już z urzędu badać przedawnienie ale nie zawsze to robią rzetelnie).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 lutego, 2021

Komentarze do 'Przedawnienie rat kredytu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Co to znaczy, że sądy badają przedawnienie z urzędu?

    Monika

    5 lut 21 o 10:30

  2. To znaczy, że teoretycznie pozwany już nie musi podnosić zarzutu przedawnienia ponieważ sąd niejako z własnej inicjatywy sprawdza, czy roszczenie jest przedawnione i jeżeli tak, to oddala powództwo o zapłatę.

    admin

    5 lut 21 o 10:56

Skomentuj