Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy radca prawny może grozić postępowaniem karnym?

5 komentarzy

Pytanie: Mam dług w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Otrzymałem w tej sprawie wezwanie do zapłaty od radcy prawnego reprezentującego tego mojego wierzyciela. Wezwanie zawiera nie tylko zapowiedź wystąpienia na drogę sądową ale też ten radca prawny grozi mi w tym wezwaniu postępowaniem karnym w związku z podejrzeniem wyłudzenia. Nie jest to żadne wyłudzenie ale nie ważne teraz. Pytanie tylko czy można tak grozić postępowaniem karnym?

Przeczytaj też: Brak kontaktu adwokata z klientem

Odpowiedź: Zgodnie z art. 115 kodeksu karnego nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem: Zapowiedź spowodowania postępowania karnego

Jednakże do radców prawnych ma w tej materii zastosowanie art. 38 ust. 2 Kodeksu etyki radcy prawnego który stanowi, że radca prawny nie może w swych zawodowych wystąpieniach grozić postępowaniem karnym lub dyscyplinarnym. Za naruszenie tego przepisu grozi radcy prawnemu odpowiedzialność dyscyplinarna na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych.

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty od prawnika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 listopada, 2022

Komentarze do 'Czy radca prawny może grozić postępowaniem karnym?'

Subscribe to comments with RSS

 1. O ile mi wiadomo, to grożenie postępowaniem karnym przez radców jak i adwokatów jest powszechne w wezwaniach do zapłaty jak też zwrotu mienia, dokumentów.

  Rojek

  3 lis 22 o 10:37

 2. A tylko poinformowanie na przykład w wezwaniu do zwrotu rzeczy, że niezwracanie rzeczy zakrawa na przywłaszczenie?

  Marzena

  3 lis 22 o 10:44

 3. Nie wiem, zależy może od indywidualnej oceny sądu dyscyplinarnego.

  admin

  3 lis 22 o 13:43

 4. To jest bez sensu, żeby radca ani adwokat pouczyć dłużnika, że powinien się liczyć z postępowaniem karnym. Przecież nie ma mowy o straszeniu w stylu “zamkną Pana jeżeli Pan nie zapłaci”.

  Dominika

  4 lis 22 o 11:59

 5. Jestem tego samego zdania tym bardziej że znajomość podstaw prawa karnego jest na bardzo niskim poziomie społecznym. Nie ma się co dziwić, prawo nie jest przedmiotem szkolnym a szkoda bardzo.

  Wiki

  5 lis 22 o 15:21

Skomentuj