Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Brak kontaktu adwokata z klientem

5 komentarzy

Pytanie: Wynająłem adwokata do sprawy o zapłatę. Adwokat ten nie jest z urzędu, zapłaciłem mu z góry dużą sumę której zażądał. Był komunikatywny i sam kontaktował się ze mną do momentu podpisania pełnomocnictwa i zapłacenia mu z góry faktury. Wiem że pozew rzeczywiście wniósł ale odtąd całkowity brak kontaktu, telefonu nie odbiera, nie odpisuje na maile. Już raz byłem w jego kancelarii ale go nie zastałem. Czy to standard żeby adwokat tak traktował klienta? Jako klient który powierzył mu sprawę i zapłacił z góry sporą kwotę chyba mam prawo do podstawowych informacji na jakim etapie jest sprawa, czy już jest nakaz zapłaty, czy dłużnik wzniósł sprzeciw?

Przeczytaj też: Wypowiedzenie pełnomocnictwa radcy prawnemu – wzór

Odpowiedź: Jak najbardziej ma Pan prawo do uzyskiwania tych informacji od adwokata repezentującego Pana przed sądem. Adwokata ma obowiązek przestrzegać zasad etyki zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej a § 49 tegoż kodeksu stanowi jasno, że adwokat jest obowiązany czuwać nad biegiem sprawy i informować klienta o jej postępach i wyniku. Za naruszenie zasad Kodeksu Etyki adwokatowi grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. Może Pan złożyć skargę na tego adwokata do Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej. Sugerowałbym jednak najpierw ostrzec adwokata (mailem, sms-em, pocztą), że ma Pan taki zamiar jeżeli nie udzieli Panu informacji o stanie sprawy.

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty od prawnika

Czy mogę zażądać od niego wyznaczenia spotkania celem zreferowania mi sprawy i odpowiedzenia na ewentualne moje pytania.

Akurat jak chodzi o żądanie osobistego, znaczy bezpośredniego kontaktu z pełnomocnikiem procesowym, to Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 23 czerwca 2016 r., sygn. akt VI ACa 263/15 uznał, że pełnomocnik procesowy nie ma obowiązku osobistego kontaktu z klientem.

Przeczytaj też: Przesłuchanie świadka na policji z adwokatem

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 września, 2022

kategoria prawnicy

tag

Komentarze do 'Brak kontaktu adwokata z klientem'

Subscribe to comments with RSS

 1. Może zapił i nie przyszedł na rozprawę, to się zdarza w tym zawodzie zaufania społecznego. Sędzia się wściekł i uwalił pozew. I teraz się wstydzi jak gówniarz z podstawówki i myśli że klient odpuści.

  Anonim

  10 wrz 22 o 06:38

 2. Mój tak postąpił, popił i nie przyszedł i przegrał. Alkoholik winny (wina pija). Sprawa o zapłatę jedna z tych co każdy powiedziałby że nie da się jej przegrać. Okazało się jednakże, że pijak adwokat dokonał niemożliwego.

  Mikosz

  10 wrz 22 o 22:35

 3. No to pozwać go o odszkodowanie za przegraną sprawę. Żaden inny adwokat z miasta zapewne nie przyjmie tego ze względu na “solidarność” zawodową ale radca prawny już raczej tak.

  pazurek

  23 cze 23 o 08:29

 4. Mnie taka gnida z Płocka mec. … nie sporządziła kasacji, do której była wyznaczona, nie odebrała ta ździra ani jednego telefonu, nie uzasadniła dlaczego nie sporządzi – straciłem 300 000zł. Prokurator mówi nie ma przestępstwa, sąd w …. podzielił to zdanie również. Banda, … a nie nagana dyscyplinarna. I niech który … próbuje mnie oskarżyć za prawdę, co napisałem
  Czterdziesci i cztrery

  lesyek Paduch

  25 wrz 23 o 18:13

 5. Niestety jako administrator musiałem ocenzurować powyższy komentarz gdyż narażał także mnie na odpowiedzialność prawną (cywilną i karną) gdyż odpowiadam za treść komentarzy. Mogliby Pana oskarżyć między innymi za nawoływanie do przestępstwa (a mnie razem z Panem).

  Może Pan wystąpić przeciwko niej z powództwem o odszkodowanie ale musiałby Pan udowodnić, że miał Pan duże szanse na wygranie przez Sądem Najwyższym.

  admin

  25 wrz 23 o 19:45

Skomentuj