Czy pracownik może być pełnomocnikiem procesowym?
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, muszę na trzy tygodnie wyjechać za granicę a za tydzień mam w sądzie rozprawę o zapłatę. Czy na rozprawie może stawić się zamiast mnie mój zaufany pracownik jako mój pełnomocnik procesowy? Nie ufam prawnikom a pracownik ten jest doskonale zorientowany w sprawie. Czy mogę udzielić mu pełnomocnictwa do reprezentowania mnie przed sądem?
Odpowiedź: Tak, stosownie do art. 87 § 2 kpc (Kodeksu postępowania cywilnego), pełnomocnikiem przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik.
Nie może to być jednak pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenia ani innej umowy cywilnoprawnej; aby zostać pełnomocnikiem, w tym procesowym, musi być zatrudniony u Pana – mocodawcy na umowę o pracę. Może to być umowa o pracę na czas określony to znaczy nie musi być to umowa o pracę na czas nieokreślony.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Tak to bywa, że dobry pracownik jest świetnie zorientowany w sprawach firmy natomiast nie jest (zazwyczaj) … prawnikiem a proces sądowy rządzi się mnóstwem przepisów prawnych.
Anka
6 lis 22 o 07:11
W przedstawionej sprawie pracodawca chyba też nie jest prawnikiem. Nie chce wynająć prawnika, jego sprawa, ja też prawnikom nie ufam.
admin
6 lis 22 o 10:04
Pan ma doświadczenie w windykacji a oni raczej nie mają.
Anka
6 lis 22 o 10:20
Chodzi cały czas o to, czy pracownik jest mniej zorientowany w sprawie od pracodawcy. Prawnik to osobny temat.
admin
6 lis 22 o 11:50