Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy pracownik może być pełnomocnikiem procesowym?

6 komentarzy

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, muszę na trzy tygodnie wyjechać za granicę a za tydzień mam w sądzie rozprawę o zapłatę. Czy na rozprawie może stawić się zamiast mnie mój zaufany pracownik jako mój pełnomocnik procesowy? Nie ufam prawnikom a pracownik ten jest doskonale zorientowany w sprawie. Czy mogę udzielić mu pełnomocnictwa do reprezentowania mnie przed sądem?

Odpowiedź: Tak, stosownie do art. 87 § 2 kpc (Kodeksu postępowania cywilnego), pełnomocnikiem przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik. Taki pełnomocnik procesowy jest umocowany do wykonywania wszelkich czynności procesowych związanych z daną sprawą.

Nie może to być jednak pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenia ani innej umowy cywilnoprawnej; aby zostać pełnomocnikiem, w tym procesowym, musi być zatrudniony u Pana – mocodawcy na umowę o pracę. Może to być umowa o pracę na czas określony to znaczy nie musi być to umowa o pracę na czas nieokreślony.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 listopada, 2022

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Czy pracownik może być pełnomocnikiem procesowym?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tak to bywa, że dobry pracownik jest świetnie zorientowany w sprawach firmy natomiast nie jest (zazwyczaj) … prawnikiem a proces sądowy rządzi się mnóstwem przepisów prawnych.

    Anka

    6 lis 22 o 07:11

  2. W przedstawionej sprawie pracodawca chyba też nie jest prawnikiem. Nie chce wynająć prawnika, jego sprawa, ja też prawnikom nie ufam.

    admin

    6 lis 22 o 10:04

  3. Pan ma doświadczenie w windykacji a oni raczej nie mają.

    Anka

    6 lis 22 o 10:20

  4. Chodzi cały czas o to, czy pracownik jest mniej zorientowany w sprawie od pracodawcy. Prawnik to osobny temat.

    admin

    6 lis 22 o 11:50

  5. Dobry, odpowiedzialny pracownik może poprowadzić sprawę przed sądem skuteczniej od adwokata dla którego jest to jedna z dziesiątek spraw prowadzonych aktualnie. Tyle tylko, że wypadałoby znać podstawowe przepisy rządzące się postępowaniem sądowym a przede wszystkim mieć na uwadze prekluzje dowodową.

    miwi

    10 gru 24 o 10:05

  6. W przypadku pracowników będących pełnomocnikami, kluczowe jest, aby ich uprawnienia były zgodne z zakresem ich zatrudnienia oraz obowiązkami wynikającymi ze stosunku pracy.

    dobek

    14 lut 25 o 07:28

Skomentuj