Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Uznanie długu przez pełnomocnika

Jeden komentarz

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Z uwagi na częste wyjazdy za granicę rozważam ustanowienie pełnomocnika którym zostałby jeden z moich pracowników. Czy taki pełnomocnik w jednoosobowej działalności gospodarczej może skutecznie na przykład uznać mój dług firmowy?

Przeczytaj też: Uznanie długu przez pracownika

Odpowiedź: Uznanie długu to czynność przekraczająca zwykły zarząd. Ogólne pełnomocnictwo zgodnie z art. 98 kc (kodeksu cywilnego) obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Aby pełnomocnik mógł skutecznie uznać dług / uznawać długi mocodawcy, potrzebuje pełnomocnictwa szczególnego do tej właśnie czynności prawnej.

Przeczytaj też: Uznanie długu przez członka zarządu

To w związku z tym uznanie długu przez pracownika któremu udzieliłem tylko ogólnego pełnomocnictwa będzie całkowicie pozbawione mocy prawnej czy jednak może przeważyć w postępowaniu sądowym o zasądzeniu przeciwko mnie?

Nie sposób jednoznacznie ocenić, zależy od konkretnych okoliczności i ewentualnie tego, co ewentualnie zezna taki pracownik powołany w charakterze świadka.

Przeczytaj też: Cofnięcie uznania długu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 sierpnia, 2022

1 komentarz do 'Uznanie długu przez pełnomocnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Rzadko który przedsiębiorca ma w ceidg wpisanego pełnomocnika a ściślej to nie widziałem takiego ani jednego.

    buntownik

    10 wrz 22 o 22:44

Skomentuj