Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wyrok Sądu Najwyższego stanowi prawo?

2 komentarze

Pytanie: Prowadzę firmę i już ze trzydzieści razy miałem sprawy sądowe o zapłatę. Zatrudniałem do niedawna radcę prawnego, czytałem jego pozwy, pisma procesowe i to samo od strony przeciwnej. Wielokrotnie w tych pismach powoływali się na wyroki sądu najwyższego. Czy wyrok sądu najwyższego stanowi prawo? Mam zamiar samodzielnie prowadzić swoje sprawy przed sądem i u komorników, chciałbym się rozeznać więc.

Przeczytaj też: Moc wiążąca uchwał Sądu Najwyższego

Odpowiedź: Nie, wyrok Sądu Najwyższego jest wiążący jedynie w sprawie której dotyczy. Nie stanowi prawa, nie jest źródłem prawa, jest a to wskazówką dla innych sądów. Wskazówką, więc nie jest wiążący.

Przeczytaj też: Czy wyrok karny wiąże sąd cywilny?

Niektórzy, w tym profesjonalni pełnomocnicy (adwokaci oraz radcowie prawni) cytują wyrwane z kontekstu fragmenty uzasadnień wyroków Sądu Najwyższego chcąc wprowadzić w błąd sąd orzekający oraz stronę przeciwną. Należy mieć to na uwadze.

Przeczytaj też: Windykatorzy, ponoć Sąd Najwyższy dał Wam prawo do zastraszania dłużników!

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 listopada, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy wyrok Sądu Najwyższego stanowi prawo?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Trafne powołanie się na wyrok SN zazwyczaj odnosi spodziewany skutek.

    Jola

    7 lis 22 o 01:53

  2. To zależy tylko od nastawienia sądu orzekającego, niektóre wyroki są zupełnie kuriozalne. A nastawienie może być podyktowane motywacją finansową od prawnika strony z którym sędzia jest w konszachtach.

    Ludwik

    7 lis 22 o 07:39

Skomentuj