Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Aktualizacja zajęcia wierzytelności

4 komentarze

Pytanie: Mam na koncie bankowym zajęcie komornicze. Co pewien czas wpłacam komornikowi dobrowolnie i tylko tym sposobem dług mniejsza się. Mam też zajętą wierzytelność w urzędzie skarbowym ale tu nie mam wglądu. Widzę jednakże, że zajęcie na koncie bankowym jest cały czas w tej samej wysokości, nie jest aktualizowane – pomniejszane o moje dobrowolne wpłaty do kasy komornika. Czy komornik ma obowiązek aktualizacji zajęcia wierzytelności? A może nawet u siebie nie aktualizuje skoro jest taka sytuacja na koncie?

Odpowiedź: Wedle mojej wiedzy przepisy milczą w kwestii dokonywania aktualizacji wysokości zajęcia wierzytelności wskutek zmniejszania się długu i komornicy nie dokonują aktualizacji zwłaszcza jeżeli zmniejszenie się długu jest niewielkie. Mowa oczywiście o zmniejszaniu się długu wskutek egzekucji z innego składnika majątku / dobrowolnych wpłat dłużnika. Tym bardziej jest to zrozumiałe gdy częściowe spłaty są niewielkie i relatywnie częste.

Jeżeli trzeciodłużnik który nie otrzymywał od komornika aktualizacji zajęcia, przeleje komornikowi kwotę wyższą od pozostającego długu, to komornik ma oczywiście obowiązek zwrócić dłużnikowi taką nadpłatę.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 lipca, 2022

Komentarze do 'Aktualizacja zajęcia wierzytelności'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik który nie wysyła aktualizacji zajęcia, trochę ryzykuje – odpowiedzialnością odszkodowawczą za zbyt wysokie zajęcie. Wiem, że szybko zwróci nadwyżkę ale tu nie o to chodzi, bo dłużnik może tych pieniędzy potrzebować na już na ważny dla siebie cel. Szkoda jaką poniesie z tego tytułu może być podstawą pozwu o odszkodowanie od komornika.

  Józio

  16 lip 22 o 17:02

 2. Jeżeli wszystko odbywa się w zgodzie z przepisami, to sąd oddali powództwo o odszkodowanie. Prawdopodobnie też wplecie w uzasadnienie wyroku pouczenie, że trzeba było dług spłacić bez ingerencji komornika.

  Kowalski

  17 lip 22 o 02:51

 3. Najbardziej istotna jest a raczej byłaby aktualizacja zajęcia na rachunku bankowym i do tego nie trzeba wysyła c poleconego listu. Zajęcie jak i zwolnienie rachunku realizowane jest przez komornika elektronicznie i nie byłoby to jakąś dużą niedogodnością.

  istota

  1 sie 22 o 20:24

 4. Ze strony banku ktoś musi / musiałby taka aktualizację wprowadzić, komornik nie ma bezpośredniego dostępu do konta bankowego dłużnika. Zajęcie jest wysyłane od komornika elektronicznie ale też nie jest realizowane automatycznie lecz przez pracownika banku.

  admin

  1 sie 22 o 20:38

Skomentuj