Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Aktualizacja zajęcia wierzytelności

4 komentarze

Pytanie: Mam na koncie bankowym zajęcie komornicze. Co pewien czas wpłacam komornikowi dobrowolnie i tylko tym sposobem dług mniejsza się. Mam też zajętą wierzytelność w urzędzie skarbowym ale tu nie mam wglądu. Widzę jednakże, że zajęcie na koncie bankowym jest cały czas w tej samej wysokości, nie jest aktualizowane – pomniejszane o moje dobrowolne wpłaty do kasy komornika. Czy komornik ma obowiązek aktualizacji zajęcia wierzytelności? A może nawet u siebie nie aktualizuje skoro jest taka sytuacja na koncie?

Przeczytaj też: Dobrowolne wpłaty do komornika a zajęcie konta bankowego

Odpowiedź: Wedle mojej wiedzy przepisy milczą w kwestii dokonywania aktualizacji wysokości zajęcia wierzytelności wskutek zmniejszania się długu i komornicy nie dokonują aktualizacji zwłaszcza jeżeli zmniejszenie się długu jest niewielkie. Mowa oczywiście o zmniejszaniu się długu wskutek egzekucji z innego składnika majątku / dobrowolnych wpłat dłużnika. Tym bardziej jest to zrozumiałe gdy częściowe spłaty są niewielkie i relatywnie częste.

Przeczytaj też: Elektroniczne odblokowanie konta bankowego przez komornika

Jeżeli trzeciodłużnik który nie otrzymywał od komornika aktualizacji zajęcia, przeleje komornikowi kwotę wyższą od pozostającego długu, to komornik ma oczywiście obowiązek zwrócić dłużnikowi taką nadpłatę.

Przeczytaj też: Komornik pobrał dwa razy – jak odzyskać nadpłatę?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 lipca, 2022

Komentarze do 'Aktualizacja zajęcia wierzytelności'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornik który nie wysyła aktualizacji zajęcia, trochę ryzykuje – odpowiedzialnością odszkodowawczą za zbyt wysokie zajęcie. Wiem, że szybko zwróci nadwyżkę ale tu nie o to chodzi, bo dłużnik może tych pieniędzy potrzebować na już na ważny dla siebie cel. Szkoda jaką poniesie z tego tytułu może być podstawą pozwu o odszkodowanie od komornika.

    Józio

    16 lip 22 o 17:02

  2. Jeżeli wszystko odbywa się w zgodzie z przepisami, to sąd oddali powództwo o odszkodowanie. Prawdopodobnie też wplecie w uzasadnienie wyroku pouczenie, że trzeba było dług spłacić bez ingerencji komornika.

    Kowalski

    17 lip 22 o 02:51

  3. Najbardziej istotna jest a raczej byłaby aktualizacja zajęcia na rachunku bankowym i do tego nie trzeba wysyła c poleconego listu. Zajęcie jak i zwolnienie rachunku realizowane jest przez komornika elektronicznie i nie byłoby to jakąś dużą niedogodnością.

    istota

    1 sie 22 o 20:24

  4. Ze strony banku ktoś musi / musiałby taka aktualizację wprowadzić, komornik nie ma bezpośredniego dostępu do konta bankowego dłużnika. Zajęcie jest wysyłane od komornika elektronicznie ale też nie jest realizowane automatycznie lecz przez pracownika banku.

    admin

    1 sie 22 o 20:38

Skomentuj