Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie kaucji przez komornika

13 komentarzy

Pytanie: Komornik chce zająć nadpłaty i kaucję w związku z wynajmowanym mieszkaniem, załączam zdjęcie zajęcia komorniczego. Nadpłat brak, kaucja faktycznie jest. Właściciel mieszkania skory do współpracy ze mną w tej sprawie. Myśleliśmy wstępnie o antydatowaniu umowy wynajmu ( bo faktycznie mieszkamy od kilku miesięcy “na dziko ” bez umowy ) bez kaucji. Mogę mieć prośbę w wolnej chwili o podpowiedź, jak można tu wytrącić komornikowi karty z ręki?

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności przyszłej przez komornika

Odpowiedź: Proszę nic nie antydatować ponieważ nie jest to potrzebne (w tej sprawie) i może być karalne.

Kaucja jest ale zwrot tej kaucji należny jest Panu jako najemcy dopiero po rozwiązaniu umowy najmu, tak? Jeżeli tak, to komornik owszem, może zająć wierzytelność z tytułu kaucji i jak widać, zajął natomiast nie ma prawa żądać aby wynajmujący przekazał mu ją teraz tylko ewentualnie po rozwiązaniu umowy najmu o ile jej zwrot będzie należny czyli najemca nie będzie zalegał z czynszem jak i nie spowoduje postania szkód w wynajmowanym lokalu.

Przeczytaj też: Zwrot kaucji rezerwacyjnej

Wynajmujący musi tylko udzielić komornikowi odpowiedzi na zadane w zajęciu wierzytelności pytania, czyli że zwrot kaucji należny będzie po rozwiązaniu umowy najmu o ile zostaną spełnione warunki wyżej przeze mnie wskazane, że w związku z powyższym odmawia jej uiszczenia w chwili obecnej, że nie wie czy i kiedy nastąpi jej zwrot (chyba że znany jest termin rozwiązania umowy najmu), że wierzytelność nie jest zajęta przez żadną władzę.

Bardzo dziękuję za informacje w sprawie kaucji. Coś tutaj wynajmujący pewnie wymyśli. Wiem ze ma radcę prawnego i generalnie w tej sprawie nie pęka.

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności kontrahenta przez komornika – odpowiedź na pismo

Ale po co ma coś wymyślać? Kiedy kaucja podlega zwrotowi? Chyba dopiero po rozwiązaniu umowy? Jeżeli tak a nie wiadomo kiedy umowa zostanie rozwiązana, to komornik nie ma teraz do tej kaucji prawa jak napisałem w poprzednim mailu. A gdy będzie się zbliżał termin rozwiązania umowy (a egzekucja wciąż będzie w toku), to wtedy proszę napisać do mnie, to coś wymyślimy. Może się okazać, że w mieszkaniu spowodował Pan szkody i zwrot kaucji się nie należy 😉 więc komornik jej nie otrzyma.

Przeczytaj też: Przedawnienie kaucji z najmu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 lutego, 2021

Komentarze do 'Zajęcie kaucji przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Odpisać komornikowi jak w poradzie i komornik o tym zapomni.

    Anonim

    13 lut 21 o 19:46

  2. A gdy przyjdzie do zwrotu kaucji a egzekucja będzie wtedy jeszcze trwać, to kluczowe jest ostatnie zdanie porady. 🙂

    Manonim

    16 lut 21 o 21:38

  3. Czy komornik ma prawo zająć czynsz płacony przez najemcę będącego dłużnikiem?

    Iwona

    11 maj 21 o 21:51

  4. Nie, bo przecież to nie jest wierzytelność dłużnika. Chyba że mówimy o zajęciu tych pieniędzy na koncie dłużnika to znaczy pieniędzy przeznaczonych na zapłatę czynszu.

    admin

    11 maj 21 o 21:59

  5. Prawdopodobieństwo zajęcia przez komornika kaucji najmu jest praktycznie zerowe, bez obaw.

    Robert

    14 lip 21 o 14:23

  6. Niekoniecznie. Komornik może zażądać od najemcy danych wynajmującego i wysłać mu zajęcie kaucji. I może się zdarzyć tak, że w trakcie egzekucji strony rozwiążą umowę najmu a wtedy wynajmujący zapyta komornika, czy zajęcie jest dalej aktualne i jeżeli tak, to prześle zwrot kaucji komornikowi o a nie najemcy.

    admin

    14 lip 21 o 16:06

  7. A kaucję gwarancyjną komornik też może zająć?

    ziutek

    25 sie 21 o 09:50

  8. Tak, może zająć, jest to też wierzytelność przysługująca dłużnikowi.

    admin

    25 sie 21 o 10:57

  9. Tak jest, zajęcie kaucji za wynajem jest praktycznie niewykonalne, znaczy skuteczne zajęcie – wpływ gotówki. Do tego dodajmy fakt, że mnóstwo wynajmujących w ogóle nie myśli kaucji zwrócić i wymyśla fikcyjne szkody poczynione przez najemcę zatrzymując kaucję jako rekompensatę.

    Bobo

    18 paź 21 o 16:40

  10. Jest dokładnie tak jak pisze Bobo wyżej. Wynajmujący odpisze komornikowi, że zwrot kaucji nie jest należny z powodu zniszczeń dokonanych przez najemcę. Na pewno też często najemca którego ściga komornik nie płaci czynszu i za to wynajmujący kaucję zatrzymuje.

    Pasich

    26 paź 21 o 12:41

  11. Nie ma praktycznie szansy komornik wstrzelić się skutecznie w zajęcie kaucji z najmu ale gwarancyjną prędzej może zająć.

    trooper

    30 gru 21 o 15:52

  12. Każdego rodzaju kaucja jest wierzytelnością, zarówno ta z umowy najmu jak i gwarancyjna i może być przez komornika zajęta.

    Mirek

    18 sty 22 o 04:17

  13. Tego nikt nie kwestionuje.

    admin

    18 sty 22 o 04:47

Skomentuj