Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie kaucji przez komornika

9 komentarzy

Pytanie: Komornik chce zająć nadpłaty i kaucję w związku z wynajmowanym mieszkaniem, załączam zdjęcie zajęcia komorniczego. Nadpłat brak, kaucja faktycznie jest. Właściciel mieszkania skory do współpracy ze mną w tej sprawie. Myśleliśmy wstępnie o antydatowaniu umowy wynajmu ( bo faktycznie mieszkamy od kilku miesięcy “na dziko ” bez umowy ) bez kaucji. Mogę mieć prośbę w wolnej chwili o podpowiedź, jak można tu wytrącić komornikowi karty z ręki?

Odpowiedź: Proszę nic nie antydatować ponieważ nie jest to potrzebne (w tej sprawie) i może być karalne.

Kaucja jest ale zwrot tej kaucji należny jest Panu jako najemcy dopiero po rozwiązaniu umowy najmu, tak? Jeżeli tak, to komornik owszem, może zająć wierzytelność z tytułu kaucji i jak widać, zajął natomiast nie ma prawa żądać aby wynajmujący przekazał mu ją teraz tylko ewentualnie po rozwiązaniu umowy najmu o ile jej zwrot będzie należny czyli najemca nie będzie zalegał z czynszem jak i nie spowoduje postania szkód w wynajmowanym lokalu.

Wynajmujący musi tylko udzielić komornikowi odpowiedzi na zadane w zajęciu wierzytelności pytania, czyli że zwrot kaucji należny będzie po rozwiązaniu umowy najmu o ile zostaną spełnione warunki wyżej przeze mnie wskazane, że w związku z powyższym odmawia jej uiszczenia w chwili obecnej, że nie wie czy i kiedy nastąpi jej zwrot (chyba że znany jest termin rozwiązania umowy najmu), że wierzytelność nie jest zajęta przez żadną władzę.

Bardzo dziękuję za informacje w sprawie kaucji. Coś tutaj wynajmujący pewnie wymyśli. Wiem ze ma radcę prawnego i generalnie w tej sprawie nie pęka.

Ale po co ma coś wymyślać? Kiedy kaucja podlega zwrotowi? Chyba dopiero po rozwiązaniu umowy? Jeżeli tak a nie wiadomo kiedy umowa zostanie rozwiązana, to komornik nie ma teraz do tej kaucji prawa jak napisałem w poprzednim mailu. A gdy będzie się zbliżał termin rozwiązania umowy (a egzekucja wciąż będzie w toku), to wtedy proszę napisać do mnie, to coś wymyślimy. Może się okazać, że w mieszkaniu spowodował Pan szkody i zwrot kaucji się nie należy 😉 więc komornik jej nie otrzyma.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 lutego, 2021

Komentarze do 'Zajęcie kaucji przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Odpisać komornikowi jak w poradzie i komornik o tym zapomni.

  Anonim

  13 Lut 21 o 19:46

 2. A gdy przyjdzie do zwrotu kaucji a egzekucja będzie wtedy jeszcze trwać, to kluczowe jest ostatnie zdanie porady. 🙂

  Manonim

  16 Lut 21 o 21:38

 3. Czy komornik ma prawo zająć czynsz płacony przez najemcę będącego dłużnikiem?

  Iwona

  11 Maj 21 o 21:51

 4. Nie, bo przecież to nie jest wierzytelność dłużnika. Chyba że mówimy o zajęciu tych pieniędzy na koncie dłużnika to znaczy pieniędzy przeznaczonych na zapłatę czynszu.

  admin

  11 Maj 21 o 21:59

 5. Prawdopodobieństwo zajęcia przez komornika kaucji najmu jest praktycznie zerowe, bez obaw.

  Robert

  14 Lip 21 o 14:23

 6. Niekoniecznie. Komornik może zażądać od najemcy danych wynajmującego i wysłać mu zajęcie kaucji. I może się zdarzyć tak, że w trakcie egzekucji strony rozwiążą umowę najmu a wtedy wynajmujący zapyta komornika, czy zajęcie jest dalej aktualne i jeżeli tak, to prześle zwrot kaucji komornikowi o a nie najemcy.

  admin

  14 Lip 21 o 16:06

 7. A kaucję gwarancyjną komornik też może zająć?

  ziutek

  25 Sie 21 o 09:50

 8. Tak, może zająć, jest to też wierzytelność przysługująca dłużnikowi.

  admin

  25 Sie 21 o 10:57

 9. Tak jest, zajęcie kaucji za wynajem jest praktycznie niewykonalne, znaczy skuteczne zajęcie – wpływ gotówki. Do tego dodajmy fakt, że mnóstwo wynajmujących w ogóle nie myśli kaucji zwrócić i wymyśla fikcyjne szkody poczynione przez najemcę zatrzymując kaucję jako rekompensatę.

  Bobo

  18 Paź 21 o 16:40

Skomentuj