Czy komornik może zająć samochód żony za długi męża?
Pytanie: Jest możliwe zajęcie wspólnego małżeńskiego samochodu za długi samego tylko męża. A jak wygląda sprawa zajęcia samochodu żony za długi męża, czy jest możliwe zajęcie w jakichś przypadkach? Zaznaczam, że chodzi o samochód którego w stu procentach właścicielką jest żona, załóżmy że kupiła go sobie przed ślubem.
Przeczytaj też: Czy komornik może zająć współwłasność
Odpowiedź: Zajęcie samochodu we wspólności małżeńskiej za dług tylko jednego współmałżonka owszem, jest możliwe, ale jeżeli wierzyciel nie uzyska klauzuli także przeciwko drugiemu współmałżonkowi, to komornik będzie musiał samochód zwolnić: Zajęcie ruchomości z majątku wspólnego
Jak chodzi zaś o zajęcie samochodu żony za długi męża, to nie ma takiej możliwości.
A jeżeli żona wyraziła pisemnie zgodę na zaciągnięcie długu przez męża, na przykład kredytu?
To w takim przypadku właśnie możliwa jest egzekucja z ich wspólnego samochodu ale nie z samochodu stanowiącego wyłączną własność żony, jak w sytuacji opisanej przez Panią.
Przeczytaj też: Wspólne rozliczenie podatku a komornik
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Zająć może samochód żony jeżeli mąż dłużnik akurat ma we władaniu ten samochód.
kacper
27 lis 22 o 10:43
Komornik powinien sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym kto jest właścicielem pojazdu i jeżeli nie jest to dłużnik to nie ma prawa tego pojazdu zająć.
admin
27 lis 22 o 15:28
Tak jest a jeżeli zajmie pojazd w takiej sytuacji to nie tylko powództwo przeciwegzekucyjne można wytoczyć ale też skargę na czynności komornika wnieść, najpierw.
Sebastian
29 lis 22 o 04:35