Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy bank dowie się, że mam komornika?

2 komentarze

Pytanie: Czy bank dowie się, że mam komornika jeżeli dopiero co zmieniłem konto bankowe i komornik jeszcze tego konta nie zajął? A dług jest wobec osoby prywatnej czyli nie kredyt i alimenty też nie. A pytam, bo właśnie kredyt chciałbym zaciągnąć w banku, gotówkowy.

Przeczytaj też: Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu

Odpowiedź: Jeżeli nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, to bank zażąda zaświadczenia o zarobkach albo oświadczenia o zarobkach. W tym pierwszym przypadku będzie Pan musiał przedstawić zaświadczenie o zarobkach z zakładu pracy (zakładam, że Pan pracuje bo jak nie, to w ogóle nie ma o czym mówić – kredytu nie otrzyma Pan). Jeżeli komornik zajął Panu wynagrodzenie (a zapewne zajął, bo już na początku egzekucji sprawdza, że dłużnik jest zatrudniony i zajmuje), to w zaświadczeniu o zarobkach będzie informacja o zajęciu wynagrodzenia: Informacja o zajęciu egzekucyjnym w zaświadczeniu o zarobkach. Kredytu Pan nie otrzyma. W przypadku oświadczenia o zarobkach będzie pan musiał przedstawić bankowi historię przelewów wynagrodzenia na konto bankowe i bankowiec zobaczy, że otrzymuje Pan wynagrodzenie w kwocie ustawowej minimalnej (po potrąceniu dla komornika przez zakład pracy) i kredytu Panu nie udzieli.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej bank na pewno zażyczy sobie wglądu do firmowego rachunku bankowego z odpowiednio długą historią. Jeżeli rachunek jest zajęty, to bankowiec to zobaczy w historii i bank kredytu nie przyzna. Jednak komornicy zazwyczaj nie poszukują rachunków bankowych dłużnika ani w bankach spółdzielczych ani w SKOK-ach; posiadanie konta w której z tych instytucji może uchronić je przed zajęciem komorniczym o ile komornik nie dowie się o nim z innych źródeł: Skąd komornik wie gdzie mam konto?. I wówczas bank sprawdzający zdolność kredytową może nie dowiedzieć się, że toczy się postępowanie egzekucyjne.

Przeczytaj też: Decyzje kredytowe banków w odniesieniu do firm

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 listopada, 2022

kategoria kredyty

Komentarze do 'Czy bank dowie się, że mam komornika?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Prowadząc firmę można jakoś w niektórych przypadkach zataić przed bankiem że jest komornik, na etacie jest to niemożliwe.

    Anonim

    28 lis 22 o 04:55

  2. Na etacie też możesz zataić jeżeli masz dobre relacje z kadrową albo z właścicielem firmy w której robisz. 🙂

    Buk

    1 gru 22 o 15:22

Skomentuj