Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Brak faktury a obowiązek zapłaty

5 komentarzy

Pytanie: W poradzie: https://pamietnikwindykatora.pl/faktura-bez-terminu-platnosci/ napisał Pan, że wobec braku terminu zapłaty na fakturze, należność jest od razu wymagalna po tym, jak nabywca otrzyma towar lub usługę. Moje pytanie brzmi: co w przypadku gdy sprzedawca w ogóle nie wystawił faktury? Czy brak faktury wstrzymuje obowiązek dokonania zapłaty, jeżeli nie wstrzymuje to czy wstrzymuje jeżeli w umowie napisano, że zapłata nastąpi po doręczeniu faktury?

Odpowiedź: Nie, brak faktury nie jest podstawą do nieregulowania należności. I, jak wynika ze znanego mi orzecznictwa sądów rejonowych i odwoławczych – okręgowych, nie jest nią nawet wówczas, gdy strony zastrzegły w umowie, że zapłata nastąpi po wystawieniu faktury nabywcy. Faktura jest jedynie dokumentem podatkowo-księgowym i jej brak nie ma wpływu na wymagalność roszczenia.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 grudnia, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Brak faktury a obowiązek zapłaty'

Subscribe to comments with RSS

 1. Na podstawie czego więc ma nastąpić zapłata jeżeli sprzedający nie wystawił kupującemu faktury?

  Anonim

  22 Cze 21 o 15:05

 2. Na przykład na podstawie dokumentu wz albo, jeżeli była to usługa – na podstawie protokołu odbioru.

  admin

  22 Cze 21 o 16:20

 3. A właśnie, pytanie czy sąd nie doniesie Urzędowi skarbowemu o żądaniu przez powoda zapłaty chociaż nie wystawił on faktury?

  Sinobrody

  23 Lip 21 o 11:47

 4. Miałem raz taką sprawę (protokół odbioru ale brak faktury – nie została wystawiona) i sądu to nie zainteresowało, nie było zawiadomienia do skarbowego.

  admin

  23 Lip 21 o 12:54

 5. Wezwać do zapłaty przedsądowo i normalnie pozew złożyć. Mnie straszył dłużnik że skarbówkę powiadomi i powiadomił gdy otrzymał nakaz zapłaty, nic mi nie zrobili.

  Ian

  5 Sie 21 o 06:30

Skomentuj