Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja komornicza bez wezwania do zapłaty

1 komentarz

Pytanie: Czy istnieje taka ewentualność, że egzekucja komornicza będzie wszczęta bez uprzedniego upomnienia, bez wezwania dłużnika do zapłaty? Mam spory dług w hurtowni, termin zapłaty jest przekroczony o ponad rok a firma ta nie upomina się o zapłatę a wiem, że dalej na rynku działa.

Odpowiedź: Jeżeli zaciągając dług nie poddał się Pan notarialnie dobrowolnej egzekucji na podstawie art. 777 § 1 ust. 4, to zanim zostanie wszczęta egzekucja powinien Pan otrzymać z sądu nakaz zapłaty, a wcześniej ewentualnie także wezwanie do zapłaty ale to ostatnie niekoniecznie: https://pamietnikwindykatora.pl/brak-wezwania-do-zaplaty-a-zwrot-kosztow-procesu-poniesionych-przez-powoda/. Tylko bowiem wspomniane dobrowolne poddanie się egzekucji nie powoduje ani konieczności wezwania do zapłaty ani powiadomienia z sądu. Wierzyciel bowiem w stosownym terminie kieruje taki akt do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności o czym dłużnik nie jest przez sąd powiadamiany. I z aktem notarialnym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności wierzyciel może wystosować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

Jak chodzi natomiast o komornika, to wysyła dłużnikowi wezwanie do zapłaty ale zwykle już wraz z dokonaniem jakiegoś zajęcia egzekucyjnego.

Przeczytaj też: Nakaz zapłaty bez wezwania do zapłaty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Egzekucja komornicza bez wezwania do zapłaty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeszcze może być tak, że nakaz zapłaty trafił pod nieaktualny adres, powrócił do sądu po dwukrotnej awizacji i dłużnik o niczym nie wiedział, po czym komornik zaskoczył go egzekucją bez wezwania.

    Anonim

    14 Gru 20 o 16:21

Skomentuj