Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Faktura bez terminu płatności

2 komentarze

Pytanie: Kupiłem towar na termin płatności 14 dni, to znaczy zawsze tak kupowałem w tej firmie ale widzę, że tym razem na fakturze żadnego terminu nie wpisano. Chyba mają jakiś nowy system faktura też inną formę ma. Jaki jest w takim przypadku termin zapłaty? Istnieje tylko faktura, osobnej umowy o współpracy nie spisaliśmy.

Odpowiedź: Sąd Najwyższy zarówno w wyroku z dnia 02.09.1993 r., Sygn. akt II CRN 84/93 jak i w uchwale z dnia 18.11.1994 r., Sygn. akt III CZP 144/94 stwierdził, że w przypadku nieokreślenia terminu płatności na fakturze, należność z faktury staje się wymagalna w dniu otrzymania przez nabywcę zakupionego towaru. Sąd Najwyższy uznał tak biorąc pod uwagę art. 488 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym świadczenia będące przedmiotem zobowiązań z umów wzajemnych (świadczenia wzajemne) powinny być spełnione jednocześnie (o ile oczywiście strony nie określiły terminu zapłaty).

Jednakże istnieje też art. 488 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Jednakże ten przepis w orzecznictwie traktowany jest nie jako sprzeczny z art. 488 Kodeksu cywilnego. Roszczenie staje się wymagalne w dniu odbioru towaru i od tego dnia rozpoczyna się bieg przedawnienia! Sprzeczność w orzecznictwie dotyczy opóźnienia w spełnieniu świadczenia czyli w naszym przypadku – zapłaty a mianowicie, czy w omawianej sytuacji odsetki za opóźnienie można naliczać począwszy od następnego dnia od otrzymania towaru, czy jednak od dnia nazajutrz po doręczeniu wezwania do zapłaty.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 grudnia, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Faktura bez terminu płatności'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jeśli na fakturze jest napisane że zapłata gotówką a terminu brak czy to oznacza, że udało mi sie ? 🙂

    Anonim

    1 Cze 21 o 19:50

  2. Nie udało się jeżeli nie jest napisane “zapłacono gotówką”. Samo “gotówka” oznacza tylko formę, sposób płatności czyli pieniądz a nie np. w naturze.

    admin

    1 Cze 21 o 19:54

Skomentuj