Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zwrot kaucji rezerwacyjnej

13 komentarzy

Pytanie: Decydując się na zakup samochodu podpisałem umowę przedwstępną i dokonałem wpłaty “kaucji rezerwacyjnej”. Kontrahent nie wywiązał się z umowy i umowa ta wygasła 1 lipca, natomiast kaucji wciąż nie odzyskałem. W jakim czasie powinna zostać zwrócona taka kaucja? W jaki sposób wezwać kontrahenta do zwrotu kaucji? W załączeniu umowa.

Przeczytaj też: List intencyjny a oferta, umowa

Odpowiedź: Kodeks cywilny nie precyzuje czym jest “kaucja rezerwacyjna”. Na przykład nie jest to w Waszej umowie zaliczka ponieważ zaliczka podlega zwrotowi nawet jeżeli kupujący nie wywiąże się z umowy a zgodnie z zapisem w Waszej umowie kaucja rezerwacyjna przepada w takim przypadku na rzecz sprzedającego. Przepadek natomiast dotyczy wpłaconego zadatku i tu już uwaga: jeśli traktować ją jako zadatek, to w przypadku niewywiązania się z umowy przez sprzedającego … powinien on zwrócić kupującemu jej dwukrotność! Jednak w paragrafie 2 punkcie 2 umowy zapisano, nie do końca precyzyjnie, że podlega zwrotowi w dniu rozliczenia transakcji i chyba tego trzeba by się trzymać.

Przeczytaj też: Odzyskanie zaliczki – możliwości prawne

Do rzeczy. Zgodnie z zapisem w paragrafie 4 puncie 2 umowa może zostać przedłużona lub rozwiązana. Jeżeli nie chce Pan wyznaczać mu kolejnego terminu do zawarcia umowy, to wysyła mu Pan przedsądowe wezwanie do zwrotu kaucji rezerwacyjnej np. w terminie 7 dni informując o rozwiązaniu umowy wskutek niewywiązania się z niej przez sprzedającego w umówionym terminie.

Przeczytaj też: Maksymalna wysokość zadatku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 lipca, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Zwrot kaucji rezerwacyjnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Który sąd jest właściwym przy pozwie o zwrot takiej kaucji?

    moniek

    9 lip 21 o 07:01

  2. Do wyboru powoda: sąd właściwy miejscowo dla powoda lub dla pozwanego.

    admin

    9 lip 21 o 15:32

  3. A ja bym mimo wszystko żądał dwukrotności kaucji za niewykonanie umowy, bądź co bądź, jest to umowa przedwstępna. W najgorszym razie sąd zasądzi tylko zwrot samej kaucji a nie jej dwukrotności.

    Miłek

    10 lip 21 o 14:10

  4. Jednak w umowie jest jak napisałem, że podlega zwrotowi z czego chyba należy rozumieć że nie w podwójnej wysokości

    admin

    10 lip 21 o 14:25

  5. W przypadku umowy kupna sprzedaży nieruchomości tak samo jest?

    Anonim

    14 lip 21 o 08:10

  6. Zależy od zapisów w umowie.

    admin

    14 lip 21 o 09:22

  7. Zapis umowy i może być sprzeczny z ustawą a z drugiej strony mówi się, że stroną przysługuje swoboda w kształtowaniu treści, zapisów umowy. I bądź tu mądry.

    Lord

    25 gru 21 o 05:10

  8. Trzeba tylko sprawdzić, czy zapis nie narusza ustawy. Na przykład zastrzeżenie zbyt wysokich odsetek narusza i taki zapis jest nieważny (należą się wówczas odsetki maksymalne zgodnie z Kodeksem cywilnym). Jednak na przykład w umowie cesji wierzytelności strony mogą zastrzec, że to nabywca wierzytelności powiadomi dłużnika o cesji a nie zbywca (jak to chyba częściej bywa) – nie jest to sprzeczne z ustawą która w ogóle milczy w tej materii.

    admin

    25 gru 21 o 08:28

  9. Dzień dobry, pozwoliłam sobie napisać, ponieważ na stronie była informacja o darmowych poradach prawnych. Szukała w Internecie, ale nie znalazłam odpowiedzi.
    Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące czasu zwrotu kaucji, ale nie za wynajem mieszkania tylko ogólnie? Córka w szkole używała szafki, za którą kaucja wynosiła 100 zł. Jest już w klasie maturalnej i musi zdać klucz do szafki, jednak poinformowano ją, że nie otrzyma kaucji teraz, ale we wrześniu jak jej szafka będzie odsprzedana. Na stwierdzenie córki, że zapłaciła kaucję, a nie zakupiła, otrzymała odpowiedź, że szkoła nie ma tych pieniędzy i musi czekać do września. Dodano jeszcze, że te szafki kupiliśmy tanio, bo normalnie kosztują 300 zł. Mam e-maila od wychowawczyni, w którym napisała o kaucji za szafkę.
    Przepraszam, że zawracam głowę taki drobiazgami, nie chodzi mi o te pieniądze, tylko nie podoba mi się cała ta sytuacja i odnoszę wrażenie, że nie jest to chyba właściwe. Zresztą nie pierwszy raz stosunek dyrektora do pieniędzy rodziców, mówiąc oględnie, jest co najmniej dziwny.

    Magda

    10 kw. 24 o 09:29

  10. Dzień dobry, w ustawie brak (a przynajmniej ja nie znajduję) określenia terminu zwrotu tego rodzaju kaucji ale zwyczajowo przyjmuje się, że powinna zostać zwrócona z chwilą zdania szafki. Dokładnie tak samo jak w przypadku kaucji za … butelki w sklepie.

    admin

    10 kw. 24 o 09:53

  11. Dzień dobry, dziękuje za błyskawiczna odpowiedź. Niestety odnoszę wrażenie, że zwyczaje w tej szkole w kwestii rozliczania finansów znacznie odbiegają od przyjętych powszechnie norm. Wygląda na to, że pieniądze z kaucji zostały wydane i dopiero następcy muszą zrzucić się na naszą kaucję.

    Magda

    10 kw. 24 o 10:34

  12. Może Pani zgłosić na policji przywłaszczenie 🙂 to nic nie kosztuje, prawdopodobnie nie zostanie mu przedstawiony zarzut ale się zdenerwuje a może i przestraszy.

    admin

    10 kw. 24 o 10:49

  13. Po maturze córki mogę podjąć takie drastyczne kroki 🙁
    Na razie sprawdzam i zastanawiam się jak do tego podejść, żeby rozwiązać korzystnie, a nie zaszkodzić dziecku- chociaż ona jest bardzo bojowo nastawiona i muszę ją trochę tonować. Raczej postaram się o pisemne potwierdzenie zdania kluczyka i zobowiązanie (nawet w późniejszym terminie) do zwrotu kaucji, a jak nie oddadzą, to Pana częste polecenie — przedsądowe wezwanie 🙂

    Magda

    10 kw. 24 o 13:34

Skomentuj