Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Obowiązek naprawienia szkody – klauzula wykonalności

7 komentarzy

Pytanie: Zostałam oszukana przez nieuczciwego sprzedawcę na OLX. Sprawa trafiła do Sądu. Wczoraj tj. 21.07.21r. otrzymałam wyrok nakazowy o czyn z art. 286 paragraf 1 kk, w którym Sąd orzeka na podstawie art. 46 paragraf 1 kk wobec oskarżonego obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody poprzez wpłacenie na rzecz pokrzywdzonej wpłaconej zaliczki. Czy ja jako pokrzywdzona powinnam ze swojej strony wystąpić o tytuł egzekucyjny?

Przeczytaj też: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym

Odpowiedź: Chodzi Pani zapewne o uzyskanie klauzuli wykonalności na wyroku aby móc skierować wniosek egzekucyjny do komornika. Tak, musi Pani wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności ale dopiero gdy minie okres wyznaczony skazanemu w wyroku na naprawienie szkody. Jeżeli w wyroku sąd nie wskazał tego okresu, to o nadanie klauzuli wykonalności może Pani wystąpić od razu po uprawomocnieniu się tego wyroku.

Przeczytaj też: Odsetki od obowiązku naprawienia szkody w wyroku karnym

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Terminu nie ma. Wniosek mam złożyć w Sądzie?

Odpowiedź: Tak, w sądzie i w wydziale który wydał wyrok. Proszę do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności dołączyć ten wyrok który otrzymała Pani z sądu.

Przeczytaj też: Nie naprawienie szkody a zarządzenie wykonania kary

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 lipca, 2021

Komentarze do 'Obowiązek naprawienia szkody – klauzula wykonalności'

Subscribe to comments with RSS

 1. Aha, czyli gdyby w wyroku był zasądzony obowiązek naprawienia szkody w okresie warunkowego zawieszenia np. dwóch lat, to klauzula wykonalności dopiero po dwóch latach?

  Adrian

  22 lip 21 o 19:01

 2. Zgadza się.

  admin

  22 lip 21 o 20:32

 3. A czy to prawda, że jeżeli wcześniej uzyskałam cywilny nakaz zapłaty to w wyroku karnym sąd nawet skazując sprawcę oszustwa nie zasądzi obowiązku naprawienia szkody?

  Agata

  25 lip 21 o 15:58

 4. Tak, to prawda, nie zasądzi w takiej sytuacji.

  admin

  26 lip 21 o 10:37

 5. Teraz można sobie czekać nie wiadomo jak długo, pracownicy sądów poszli na zwolnienia lekarskie. A sędzia tyłka nie ruszy żeby przybić klauzulę.

  Anonim

  13 paź 21 o 13:10

 6. Urzędy obecnie pracuję w trybie zdalnym więc nadawanie klauzul wykonalności raczej wstrzymane no chyba że sędziowie zabrali tony akt do domu a tego im nie wolno.

  Adam

  31 sty 22 o 12:02

 7. Nie, sądy nie pracują w trybie zdalnym.

  admin

  1 lut 22 o 04:43

Skomentuj