Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Maksymalna wysokość zadatku

3 komentarze

Pytanie: Czy istnieje procentowo maksymalna wysokość zadatku jaką można ustanowić w umowie przedwstępnej sprzedaży samochodu?

Odpowiedź: Zarówno w przypadku umowy kupna – sprzedaży samochodu jak i w przypadku innego rodzaju dóbr, nie istnieje ustawowo określona maksymalna wysokość zadatku ani procentowo (w stosunku do ustalonej ceny) ani kwotowo. Przyjęło się dość powszechnie w praktyce (coś w rodzaju niepisanej zasady) ustalać zadatek na poziomie 10% ustalonej ceny, zwłaszcza w przypadku nieruchomości. Jednak zgodnie z zasadą swobody umów zawartą w art. 3531 Kodeksu cywilnego nie można zakazać stronom umowy ustalenia procentowo wyższego zadatku, na przykład nawet 50% (wyrok Sądu Najwyższego z 21 maja 2005 r., sygn. akt V CK 577/04) a nawet przekraczającego 50% ceny w tamach wspomnianej swobody umów zgodnie z art. 3531 Kodeksu cywilnego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 2002 r., sygn. IV CKN 672/00.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu zadatku – wzór

W orzecznictwie przyjmuje się, że zastrzeżenie zadatku odpowiadającego wielkością wartości przedmiotu umowy jest czynnością sprzeczną z ustawą jednak w tym momencie nie znajduję konkretnego orzecznictwa (jeśli znajdę, to Panu doślę).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 lutego, 2021

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Maksymalna wysokość zadatku'

Subscribe to comments with RSS

  1. Najczęściej wpłacający zadatek nie jest w stanie odzyskać tego co wpłacił nie wspominając o jeszcze raz tyle.

    Anonim

    10 lut 21 o 22:31

  2. Też czytałem, że zadatek (ani zaliczka) nie mogą być równe kwocie z umowy ale też nie znalazłem żadnego orzeczenia w którym tak uznano no i w kodeksie nic o tym.

    Szczepan

    12 lut 21 o 16:51

  3. No właśnie, w ustawie – kodeksie cywilnym nic w tym temacie nie ma więc jak to sąd mógl sobie uznać, że zadatek w wysokości równej kwocie umowy jest sprzeczny z ustawą??

    Oki

    19 maj 21 o 12:18

Skomentuj