Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawniony dług kredytowy, cesja i ugoda z ULTIMO – uznanie długu po przedawnieniu

komentarze 3

Pytanie: Piszę do państwa z prośbą o jakąkolwiek pomoc, doradzenie mi, gdy pomoc jakakolwiek u prawnika jest kosztowna. Otóż w 2008 roku wzięłam kredyt w banku PEKAO S.A., nie spłaciłam go gdyż urodziłam dziecko w 2009 roku i sama je wychowuje aż do dziś. W 2011 r. bank otrzymał nakaz zapłaty i wystąpił do komornika z wnioskiem o egzekucje, że pracuje sezonowo bank nie miał regularnych comiesięcznych wpływów. 26.01.2016 roku bank sprzedał dług firmie Ultimo, powiadomił mnie o tym pisemnie jak i nowy wierzyciel też to zrobił. Firma Ultimo przysłała mi w lutym ugodę i podpisałam bo na dość dobrych warunkach i od marca spłacam w ratach. 9.05.2016 przyszło mi pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia na rzecz banku. Bank jak i nowy wierzyciel tj. Ultimo wysłali pisma do komornika o cesji w kwietniu b.r.ale pan komornik oznajmił mi że dopóki nie otrzyma wniosku o umorzenie egzekucji to nadal będzie ściągał pieniądze i wysyłał je do depozytu sądowego. Nowy wierzyciel nie chce wchodzić na drogę sądową i otrzymywać nakazu zapłaty bo jest ugoda i ja ją spłacam. Pisałam do poprzedniego wierzyciela czyli banku o to by umorzyli egzekucje pod rygorem wytoczenia im powództwa przeciwegzekucyjnego ale mi nie odesłali żadnego pisma a jak u nich byłam to powiedzieli że to nie ich już sprawa. Dwa tygodnie temu nowy wierzyciel napisał pismo z prośbą do banku o to by umorzyli egzekucje i czekają na odpowiedz banku. Pisałam również w czerwcu pismo do komornika raczej wniosek by umorzył egzekucje ale mi odmówił. Ja wiem że trzeba „cisnąć” bank by to umorzył ale jak? Co mogę jeszcze zrobić? złożyć na bank doniesienie do prokuratury?

Odpowiedź: Skoro bank wciąż nie reaguje, to trzeba by zrobić tak, jak pani zapowiedziała bankowi czyli wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym wskazując na dokonanie cesji i wnosząc o pozbawienie tytułu BTE wykonalności. Jednocześnie wnieść w tym powództwie o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Do pozwu dołączyć dowody świadczące o prowadzeniu bezpodstawnej egzekucji i o cesji długu.

Inna kwestia, to jeżeli bank dopiero po upływie trzech lat od nadania BTE klauzuli wykonalności wystąpił do komornika o wszczęcie egzekucji, to roszczenie zdążyło się przedawnić. Można by więc osobno powołać się na zarzut przedawnienia i to także w stosunku do nowego wierzyciela tj. ULTIMO. Problem jednak w tym, że podpisała Pani z nimi ugodę i uznała dług. Co prawda, jak wynika z ugody z która się zapoznałem, nie zrzekła się Pani wprost zarzutu przedawnienia, ale gdyby ULTIMO wystąpiła z powództwem o zapłatę a Pani podniosłaby zarzut przedawnienia, to sąd mógłby stwierdzić, że jednak w formie dorozumianej (nie wprost) zrzekła się Pani zarzutu przedawnienia skoro podpisała Pani ugodę w której Pani dług uznaje i zobowiązuje się spłacać. I Pani zarzut przedawnienia mógłby nie zostać przez sąd uwzględniony. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w co najmniej kilku orzeczeniach sądów ale nie wiadomo, jak sąd orzekłby w tej konkretnej sprawie. Może Pani spróbować, tzn. nie spłacać – podnieść zarzut przedawnienia na obecnym etapie tudzież też w sądzie jeżeli wystąpią z powództwem o zapłatę. Ryzykuje Pani poniesienie kosztów procesu w tym strony przeciwnej jeżeli sąd jednak powództwo uwzględni mimo zarzutu przedawnienia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 10 Ocena średnia: 4.2]

kategoria windykacja

Komentarze do 'Przedawniony dług kredytowy, cesja i ugoda z ULTIMO – uznanie długu po przedawnieniu'

Subscribe to comments with RSS

 1. to tam był w końcu nakaz czy BTE?

  ryszard ochódzki

  13 Wrz 16 o 02:47

 2. BTE, dopytałem się później, ona omyłowo pisze o nakazie zapłaty.

  admin

  13 Wrz 16 o 05:02

 3. Witam
  Ja właściwie mam problem w podobnej sprawie . Jak się skontaktować Z admin ?

  Ewa

  21 Paź 16 o 13:30

Skomentuj