Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Udzielenie pożyczki przez jednego z małżonków

Jeden komentarz

Pytanie: Mój mąż udzielił pożyczki jego koleżance z pracy, z naszego wspólnego konta. Nie uprzedził mnie o tym, dowiedziałam się po fakcie i to nawet nie od niego tylko zauważywszy zmniejszone o 20 tys. złotych saldo konta i przelew. Czy mąż miał prawo udzielić pożyczki z naszego wspólnego majątku bez mojej zgody i nawet bez mojej wiedzy? Czy mam prawo zażądać od tej pani natychmiastowego zwrócenia pożyczki?

Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia o podział majątku wspólnego

Odpowiedź: Pani małżonek miał prawo udzielić pożyczki z majątku wspólnego bez Pani zgody i wiedzy. Stanowi o tym art. 36 § 2 kro (kodeks rodzinny i opiekuńczy). Natomiast zgodnie z art. 361 kro mogłaby Pani jako współmałżonek pożyczkodawcy sprzeciwić się udzieleniu przez niego pożyczki z Waszych wspólnych środków ale taki sprzeciw byłby skuteczny wobec pożyczkobiorcy gdyby mogła ona zapoznać się z nim przed zaciągnięciem pożyczki.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt?

W związku z powyższym nie jest Pani uprawniona zażądać natychmiastowego zwrócenia przez nią pożyczki jako ze w chwili zaciągnięcia pożyczki nie wiedziała ona o Pani sprzeciwie (którego nawiasem mówiąc, nie wyraziła Pani wówczas).

Przeczytaj też: Zgoda współmałżonka na zaciągnięcie kredytu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 sierpnia, 2022

1 komentarz do 'Udzielenie pożyczki przez jednego z małżonków'

Subscribe to comments with RSS

  1. To jest prawne zezwolenie na wyprowadzanie majątku wspólnego, coś takiego nie powinno być dozwolone. Mąż pożycza komuś pieniądze ze wspólnego majątku np. tak jak tu? kochance a ta mu zwraca ale już jako jego prywatny majątek, ewentualnie niewielką część jej zostawia.

    Miki

    27 sie 22 o 18:19

Skomentuj