Udzielenie pożyczki przez jednego z małżonków
Pytanie: Mój mąż udzielił pożyczki jego koleżance z pracy, z naszego wspólnego konta. Nie uprzedził mnie o tym, dowiedziałam się po fakcie i to nawet nie od niego tylko zauważywszy zmniejszone o 20 tys. złotych saldo konta i przelew. Czy mąż miał prawo udzielić pożyczki z naszego wspólnego majątku bez mojej zgody i nawet bez mojej wiedzy? Czy mam prawo zażądać od tej pani natychmiastowego zwrócenia pożyczki?
Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia o podział majątku wspólnego
Odpowiedź: Pani małżonek miał prawo udzielić pożyczki z majątku wspólnego bez Pani zgody i wiedzy. Stanowi o tym art. 36 § 2 kro (kodeks rodzinny i opiekuńczy). Natomiast zgodnie z art. 361 kro mogłaby Pani jako współmałżonek pożyczkodawcy sprzeciwić się udzieleniu przez niego pożyczki z Waszych wspólnych środków ale taki sprzeciw byłby skuteczny wobec pożyczkobiorcy gdyby mogła ona zapoznać się z nim przed zaciągnięciem pożyczki.
Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt?
W związku z powyższym nie jest Pani uprawniona zażądać natychmiastowego zwrócenia przez nią pożyczki jako ze w chwili zaciągnięcia pożyczki nie wiedziała ona o Pani sprzeciwie (którego nawiasem mówiąc, nie wyraziła Pani wówczas).
Przeczytaj też: Zgoda współmałżonka na zaciągnięcie kredytu
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
To jest prawne zezwolenie na wyprowadzanie majątku wspólnego, coś takiego nie powinno być dozwolone. Mąż pożycza komuś pieniądze ze wspólnego majątku np. tak jak tu? kochance a ta mu zwraca ale już jako jego prywatny majątek, ewentualnie niewielką część jej zostawia.
Miki
27 sie 22 o 18:19