Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt gotówkowy – co powinieneś wiedzieć?

komentarze 2

Kredyt gotówkowy dzięki swojej prostocie oraz minimum formalności pozwala na otrzymanie dodatkowych pieniędzy w bardzo łatwy i szybki sposób (dobre oferty mamy tutaj). Jedynym kryterium determinującym uzyskanie takiej formy wsparcia finansowego jest wielkość naszych dochodów. Zanim jednak zdecydujesz się wziąć kredyt gotówkowy powinieneś mieć świadomość wielu bardzo istotnych kwestii, od których będzie zależało czy możesz sobie na to pozwolić. Związane jest to oczywiście ze wszystkim z kosztami jakie narzuca na nas bank.

Samo oprocentowanie nie decyduje o wielkości raty kredytowej jaką będziemy obciążeni, lecz wpływa na to jeszcze szereg innych czynników. Bardzo często banki w swoich regulaminach oraz umowach podpisywanych z klientami dołączają tajemnicze gwiazdki, które potrafią diametralnie zmienić koszt naszego miesięcznego zobowiązania. Dlatego też zanim podpiszesz taki dokument zalecam abyś przeczytał bardzo dokładnie całą umowę. Dzięki temu z pewnością unikniesz nieporozumień i ewentualnego rozczarowania. Instytucje bankowe udzielając nam kredyt gotówkowy mogą wymagać od nas również opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie takiego kredytu. Nie są to duże kwoty, jednak wraz ze wzrostem pożyczki wysokość raty może się zauważalnie zwiększyć. Ponadto banki często pobierają prowizję za taką usługę co również przekłada się na jednostkowe koszty miesięczne.

Należy pamiętać, że to bank decyduje o tym na jakich zasadach pożyczy nam pieniądze, a my musimy uzyskać w ich oczach status wiarygodnego klienta, który będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie. W chwili obecnej kredyt gotówkowy w polskich bankach oprocentowany jest na 10-17%. Natomiast rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) oscyluje w granicach 14 do nawet 25% sumy zaciągniętego kredytu. Wydawać by się mogło, że jest to bardzo dużo, jednak patrząc przez pryzmat lat ubiegłych aktualne odsetki naliczane przez banki są w miarę niskie i atrakcyjne z punktu widzenia konsumenta co związane jest z  bardzo silną obniżką stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. Bieżąca sytuacja na silnie konkurencyjnym rynku instytucji bankowych jest dogodnym momentem dla konsumentów do zaciągania kredytów gotówkowych.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

kategoria kredyty gotówkowe

Komentarze do 'Kredyt gotówkowy – co powinieneś wiedzieć?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam zaciągnięty w banku kredyt a spadły mi dochody prawie o połowę, bo zostałem w związku z redukcjami przeszeregowany na gorsze – gorzej płatne stanowisko. Czy bank może w takiej sytuacji wypowiedzieć mi kredyt?

    Waldemar

  2. Najczęstszą przyczyną wypowiedzenia kredytu jest zaprzestanie spłacania przez kredytobiorcę rat. Jeżeli mimo spadku dochodów będzie Pan spłacał raty bez opóźnień, to nie powinno być problemów ze strony banku. Jednakże konstrukcje umów o kredyt mogą się różnić. W umowie o kredyt może być zapis stanowiący na przykład, że bank ma prawo wypowiedzieć umowę o kredyt jeżeli sytuacja finansowa kredytobiorcy ulegnie pogorszeniu. Z pewnością spadek dochodów prawie o połowę jest znacznym pogorszeniem się sytuacji finansowej kredytobiorcy. Po pierwsze jednak, nawet jeśli takowy zapis znajduje się w umowie o kredyt, to bank nie musi skorzystać z tego zapisu i wypowiadać umowy jeżeli kredyt jest spłacany zgodnie z harmonogramem spłat. Po drugie, nasuwa się pytanie, czy bank dowie się s spadku dochodów, czy i ewentualnie jak często monitoruje – sprawdza dochody kredytobiorcy w trakcie spłaty kredytu.

    admin

Skomentuj