Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Idziesz do komornika pogadać? Biżuterię, zegarek i pieniądze zostaw w domu.

komentarze 4

Taki komentarz ktoś zostawił pod jednym z wpisów (dane komornika wykropkowałem):

…, UWAGA! na tą kancelarię, gdyby nie to że mnie zaskoczyli to bym wezwał policję do kancelarii, nie mają prawa zatrzymywać w biurze!
Jego PSY gończe oskubią cię nawet z butów, dobrze że zegarka nie miałem bo bym już stracił.
Wredna kancelaria, do zamknięcia!

Możliwe, że piszący wcale nie był tam dłużnikiem lecz po prostu reklamuje tego komornika, nie ważne. Przeanalizujmy, czy komornik ma prawo tak postąpić – przeszukać dłużnika i zabrać mu biżuterię, zegarek i pieniądze z portfela / z kieszeni – gdy ten przyszedł do niego dogadywać się (ale jeszcze nie płacić) albo protestować.

Komornik ma prawo przeszukać dłużnika poza miejscem zamieszkania dłużnika. Stanowi o tym art. 814 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego:

Przeszukanie odzieży na osobie dłużnika oraz przedmiotów, które dłużnik ma przy sobie, poza miejscem zamieszkania, przedsiębiorstwem, zakładem oraz gospodarstwem dłużnika może nastąpić na podstawie pisemnego zezwolenia właściwego prezesa sądu rejonowego. W wypadkach nie cierpiących zwłoki przeszukanie może być dokonane bez zezwolenia, jednakże czynność taka musi być niezwłocznie po dokonaniu przedstawiona do zatwierdzenia prezesowi sądu rejonowego.

Komornik może sobie uznać, że jest to przypadek niecierpiący zwłoki i przeszukać dłużnika bez stosownego zezwolenia od prezesa sądu i dopiero po przeszukaniu zgłosić to prezesowi sądu. A prezes sądu zapewne zatwierdzi to bez żadnych pytań.

W katalogu rzeczy niepodlegających egzekucji (art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego) nie zawiera się biżuteria, zegarek ani banknoty i monety czyli znaki pieniężne, z zastrzeżeniem ust. 5*. Komornik może je dłużnikowi zabrać. Jednak butów ani odzienia komornik nie ma prawa zedrzeć z dłużnika.

* art. 829 ust. 5 kpc: Nie podlegają egzekucji u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 37 Ocena średnia: 4.2]

Komentarze do 'Idziesz do komornika pogadać? Biżuterię, zegarek i pieniądze zostaw w domu.'

Subscribe to comments with RSS

 1. Gdyby mnie u komornika zatrzymali chcąc przeszukać, dostaliby po mordach. Nie mam obowiązku znać wszystkich przepisów.

  mimi

  8 Paź 17 o 14:48

 2. Właśnie że nie, nieznajomość prawa szkodzi.

  admin

  8 Paź 17 o 20:31

 3. Czy komornik może zając mi pożyczkę która wpływa na ROR?

  Eustachy

  13 Paź 17 o 13:02

 4. Może ale jak już raz sprawdzał w bankach czy masz ROR (i zajął Ci) to raczej nie będzie sprawdzał ponownie. Otwórz sobie w innym banku (polecam te tutaj) i weź pożyczkę.

  admin

  13 Paź 17 o 13:22

Skomentuj