Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Heca z nr PESEL w klauzuli wykonalności

komentarzy 28

Starzy czytelnicy wiedzą, że czasem wstawiam na tym blogu gotowce. Bardzo lubię gotowce, bo się człek nie narobi i palec mniej puchnie od stukania w klawisze czy może przede wszystkim od używania myszy. To nie żart z tym palcem; od kilku miesięcy mam spuchnięty staw prawego palca wskazującego z ww. przyczyn ani chybi (ten blog to nie jedyna moja strona internetowa). Od paru tygodni stosuję VERAL i trochę pomogło ale niestety stan zapalny utrzymuje się. Jak boksuję, to mnie boli, nie mogę pięści zacisnąć jak trzeba. A jak kogoś je…niesz nie zacisnąwszy pięści jak trzeba, to kontuzji możesz się nabawić. 🙂

Do rzeczy jednak, adwokat napisał mi maila którego istotny fragment wklejam:

Dzisiaj dostałem wezwanie z Sądu w Sosnowcu do przedstawienia danych dotyczących sprawy Kowalskich (Jan Kowalski i żona). Sąd wzywa nas do podania danych potrzebnych do ustalenia nr Pesel. PARANOJA !!!! – imiona rodziców pozwanych, nazwisko rodowe matki pozwanej, daty i miejsca urodzenia, obecnego adresu zamieszkania lub zameldowania albo wskazania nr Pesel. Kompletne szaleństwo !!! Z łaskawości zakreślili nam termin 21 dniowy, pod rygorem zawieszenia postępowania klauzulowego. Jeszcze dzisiaj byłem w Sądzie i rozmawiałem niestety tylko z kierowniczką sekretariatu – przewodniczą już wyszła.

Niestety okazuje się, że oni są całkowicie bezradni i ich program komputerowy tzw. eSąd pesel, jeśli adres pozwanych jest – według programu – nieprawidłowy lub na jego podstawie nie da się ustalić nr pesel pozwanych, to nie mogą nadać klauzuli wykonalności, albowiem w obecnym stanie prawnym (od sierpnia br.) pieczątka klauzuli musi zawierać nr pesel dłużnika. Kierowniczka pokazała mi ten program i tu kolejna niespodzianka – łączyła się z bazą danych ponad pół godziny, po tym czasie okazało się, że program nie przyjmuje takich danych jak regon czy nip a tylko nr dowodu osobistego, po prostu SOCREALIZM !!! Jest to jednak wskazówka dla nas, aby żądać od zbywców jak największej informacji o dłużnikach i w miarę możliwości sprawdzać aktualne adresy.

No ale bez jaj, mam nadzieję że jak jednoosobowego przedsiębiorce pozwę, to NIP chyba wystarczy i nr PESEL chyba nie trzeba szukać. A sprawa o której pisze adwokat dotyczy prywatnej pożyczki.

A jeżeli prywatny pożyczkobiorca swoją drogą prowadzi firmę i znajdę jego NIP, to co? Nie wystarczy, bo w sprawie figuruje jako osoba prywatna? E, no chyba też wystarczyć powinien, bo w e-sądzie – w EPU wystarcza (mimo że zaznaczasz pozwanego jako osobę prywatną) a przynajmniej nie blokuje Cię i możesz wysłać pozew.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

Komentarze do 'Heca z nr PESEL w klauzuli wykonalności'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeden z moich ostatnich przypadków z EPU.
  Osoba prowadząca działalność. Adres wzięty z CEiDG.
  Status weryfikacji adresu negatywny.
  Zaczynam się zastanawiać co oni tak na prawdę sprawdzają w tych adresach i jakim kluczem szukają.

  milew

  25 Wrz 13 o 08:12

 2. @milew: błędnie podałaś w pozwie adres działalności gospodarczej, zamiast adres zamieszkania pozywanej osoby.

  Lech

  25 Wrz 13 o 08:24

 3. Roszczenie dotyczy długu firmy.

  milew

  25 Wrz 13 o 08:26

 4. Firma to osoba ją prowadząca. W przypadku pozywania osoby fizycznej, podaje się jej adres zamieszkania (poczytaj w kpc).

  Lech

  25 Wrz 13 o 08:31

 5. Faktycznie, masz rację.

  Chociaż chyba mogę domniemywać, że Adres głównego miejsca wykonywania działalności
  to będzie adres tej osoby.
  No nic pozostaje mi czekać na orzeczenie referendarza.

  milew

  25 Wrz 13 o 08:40

 6. @milew, z tego co pamiętam, to i z negatywnym statusem weryfikacji wydają nakaz zapłaty, przynajmniej czasem.

  admin

  25 Wrz 13 o 08:41

 7. Tak wydają.
  Nie umiem jednoznacznie stwierdzić jak działa ta weryfikacja adresu. Mam 77 złożonych pozwów, a dalej się w tym gubię.
  Staram się puszczać na adres zameldowania.

  milew

  25 Wrz 13 o 08:46

 8. Też mam niedzielny pozew z taką adnotacją. Tak na logikę to powinno to działać w ten sposób, że nakaz jest wydawany (bo dlaczego nie, przecież adres zamieszkania może być inny niż zameldowania) i potem patrzymy – jak pozwany odbierze, to OK, widać adres był dobry. A jak nie odbierze (awizacja), to wówczas myślimy, może wysyłamy na adres z meldunku itp.

  Lech

  25 Wrz 13 o 08:49

 9. Tak, tylko czasami negatywna weryfikacja od razu przekreśla dalsze działania. Brak podstaw i sprawa do rejonowego.

  milew

  25 Wrz 13 o 08:50

 10. Hm, myślę, że jeśli coś im nie pasuje z adresem, to powinni wzywać powoda do wskazania innego adresu. Oto bowiem przypomniała mi się sprawa z pozwaną spółką, gdzie nakaz wrócił do e-sądu z adnotacja „adresat wyprowadził się” i sąd po prostu wezwał mnie do wskazania adresu właściwego. Wypadałoby być konsekwentnym…

  admin

  25 Wrz 13 o 08:56

 11. Sprawdziłem w CEIDG że ów Jan Kowalski z wpisu – maila adwokackiego jeszcze do niedawna prowadził firmę i to w miejscu zamieszkania. Jest tam i NIP i REGON ale jak rozumiem z maila adwokackiego, sądowi rejonowemu to nie wystarcza choć w EPU bez problemu wystarczyłoby mimo zaznaczenia go – pozwanego jako osobę prywatną…

  admin

  25 Wrz 13 o 12:07

 12. @admin – po czym wnosisz, że miejscem prowadzenia firmy było miejsce zamieszkania?

  Lech

  25 Wrz 13 o 12:25

 13. Nie wnoszę, po prostu ryzykuję a raczej ryzykowałbym ze to ten sam człowiek, jeśli o to Ci chodzi. I podałbym iż jest to NIP pozwanego. W EPU już nie raz tak robiłem skutecznie – pozwany był osobą prywatna ale sprawdziłem, że taki i pod takim adresem prowadzi firmę i wpisałem w pozwie jego NIP aby móc przejść dalej…

  admin

  25 Wrz 13 o 12:42

 14. Tylko raz „w karierze” miałem przypadek taki, że dłużnik miał takie samo imię jak jego syn i obaj ten sam adres zamieszkania.

  admin

  25 Wrz 13 o 12:50

 15. Co ciekawe, dzisiaj w opisanej sprawie otrzymałem z sądu zwrot 3/4 opłaty sądowej co oznacza prawomocność nakazu zapłaty ale klauzuli sąd nie nada dopóki… jak we wpisie.

  admin

  26 Wrz 13 o 12:28

 16. Sprzeczności w tym nie ma 🙂 Nakaz prawomocny, to zwracają, a w sprawie nadania klauzuli, to czekają na uzupełnienie Twoich braków 🙂

  Lech

  26 Wrz 13 o 12:30

 17. a ja pamietam jak pisales „po co komu numer dowodu” … teraz sie moze zaczac przydawac…

  Szela

  27 Wrz 13 o 15:48

 18. Teraz to „lepszy rydz niż nic”. Trza prosić od razu o PESEL a nie o numer dowodu osobistego, bo po co sobie sprawę utrudniać…

  admin

  27 Wrz 13 o 15:54

 19. W rejestrze PESEL nie da się wyszukiwać danych po numerze NIP.
  W tym cały problem regulacji. Nie ma w CEIDG numeru PESEL, ani miejsca zamieszkania/zameldowania.
  I będzie problem, gdy Tomaszów Kowalczyków w Warszawie jest 350.

  Rozwiązanie to publikowanie PESEL w CEIDG oraz uzyskiwanie go od kontrahentów. Warto sprawdzić czy dłużnik nie figuruje w spółkach prawa handlowego – wtedy PESEL jest w KRS.

  prawnik

  27 Wrz 13 o 19:20

 20. A skąd będziesz wiedział, że w KRS jest to ten Tomasz Kowalczyk? Adres członka zarządu jest w aktach rejestrowych spółki – nie jest publikowany.

  admin

  27 Wrz 13 o 19:33

 21. Choćby z tego, że np. adres prowadzenia działalności w CEIDg jest tożsamy z adresem pod jakim znajduje się siedziba spółki. 🙂

  Jesteś windykatorem – powinieneś wiedzieć jak znaleźć dane.

  prawnik

  27 Wrz 13 o 19:36

 22. Jest albo nie jest.

  admin

  27 Wrz 13 o 19:39

 23. CEiDG nie ma spółek prawa handlowego.
  mądrala

  milew

  27 Wrz 13 o 19:43

 24. milew, jak widać nie zrozumiałeś.

  CEIDG to jeden rejestr, a KRS to drugi.
  Jeśli pod adresem prowadzenia działalności gospodarczej uwidocznionym w CEIDG widzisz także w rejestrze KRS zarejestrowaną spółkę z udziałowcem albo członkiem zarządu o personaliach takich jak prowadzący działalność gospodarczą dłużnik to… masz PESEL 😉

  Ale to trzeba trochę znać te rejestry, żeby załapać o co chodzi.

  prawnik

  27 Wrz 13 o 20:12

 25. Zrozumiałem.
  Wychodzisz z założenia, że członek zarządu/prezes musi mieć działalność prowadzoną osobiście.
  Jeśli takiej nie ma to nie zobaczysz go CEiDG.

  milew

  27 Wrz 13 o 20:16

 26. Nie. Znowu źle. Z PESELEM prezesa nie ma problemu bo jest widoczny w KRS.

  Zaś przedsiębiorca może mieć spółkę pod tym samym adresem i to warto sprawdzić.

  Jeśli nie to w CEIDG łatwo sprawdzić w jakiej miejscowości zamieszkuje dłużnik i wysłać do nich wniosek o udostepnienie danych (w tym PESEL), koszt: 33 zł.

  Widzę sami profesjonaliści…

  prawnik

  27 Wrz 13 o 20:19

 27. Dalej wychodzisz z założenia że ktoś musi mieć działalność prowadzoną osobiście.
  Jak nie prowadzi to co będziesz szukał w CEiDG profesjonalisto.

  milew

  27 Wrz 13 o 20:21

 28. Ojej. Ale się egzemplarz trafił.

  To oczywiste, że mówimy o przedsiębiorcach.
  Jeśli dłużnik nie jest przedsiębiorcą to od razu kierować się trzeba do wydziału ewidencji ludności ostatniego znanego nam miejsca zamieszkania. Nawet stamtąd uzyskamy numer dowodu osobistego albo PESEL.

  Ech.

  prawnik

  27 Wrz 13 o 20:23

Skomentuj