Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak złożyć pozew do sądu?

4 komentarze

Niektórzy czytelnicy tego bloga pytają, jak złożyć pozew do sądu. Można to zrobić na dwa sposoby a w niektórych przypadkach na trzy.

Pozew można do sądu wysłać pocztą. Ta opcja niesie za sobą pewne ryzyko. Niewielkie ale jednak. Jeżeli sędzia jest skorumpowana albo z innego powodu faworyzuje stronę przeciwną, to może stwierdzić, że załącznik do pozwu który wymieniłeś jako załączony, rzekomo nie został załączony.

Drugi sposób na złożenie pozwu do pofatygowanie się z nim do sądu i złożenie go w biurze podawczym. Tak robiłem w sprawach istotniejszych. Pani w biurze podawczym sprawdzała, czy są wszystkie załączniki wymienione w pozwie i po czym na podanej przeze mnie kartce kwitowała przyjęcie pozwu, odpisu (odpisów) oraz wymienionych załączników. No dobrze, ktoś pomyśli ale co jeżeli sądem właściwym jest sąd odległy o np. kilkaset kilometrów? Wtedy możesz pozew złożyć do sądu właściwego dla Ciebie który to sąd uzna się za niewłaściwy i przekaże pozew temu właściwemu. Trochę to potrwa ale będziesz mieć potwierdzenie z biura podawczego że złożyłeś wszystko co złożyłeś.

Ponadto, jak wspomniałem na wstępie, w niektórych przypadkach możliwy jest jeszcze trzeci sposób złożenia pozwu a mianowicie przez internet ale to w ramach elektronicznego postępowania upominawczego – do e-sądu. Nie dotyczy to wszystkiego rodzaju roszczeń, do e-sądu “nie nadają się” sprawy o alimenty. Jednak np. o zapłatę faktury, pożyczki a nawet sprawy pracownicze – mogą być rozpatrywane w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 marca, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Jak złożyć pozew do sądu?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A który sąd jest właściwy o zapłatę za fakturę pomiędzy przedsiębiorcami, dłużnika czy wierzyciela?

  Martens

  30 Mar 21 o 11:25

 2. Do wyboru: sąd właściwy dla powoda (wierzyciela) albo sąd właściwy dla pozwanego (dłużnika).

  admin

  30 Mar 21 o 11:45

 3. To niby usuwania z pozwu załącznika, to przesada autorska, sąd musi wezwać w takim wypadku do dosłania brakującego.

  Anonim

  30 Mar 21 o 14:06

 4. Jeżeli ktoś dołączy do pozwu oryginał, to może mieć problem.

  admin

  30 Mar 21 o 14:28

Skomentuj