Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak złożyć pozew do sądu?

11 komentarzy

Niektórzy czytelnicy tego bloga pytają, jak złożyć pozew do sądu. Można to zrobić na dwa sposoby a w niektórych przypadkach na trzy.

Przeczytaj też: Zwolnienie z opłaty sądowej od pozwu

Pozew można do sądu wysłać pocztą. Ta opcja niesie za sobą pewne ryzyko. Niewielkie ale jednak. Jeżeli sędzia jest skorumpowana albo z innego powodu faworyzuje stronę przeciwną, to może stwierdzić, że załącznik do pozwu który wymieniłeś jako załączony, rzekomo nie został załączony.

Przeczytaj też: Jeden pozew – kilka roszczeń

Drugi sposób na złożenie pozwu do pofatygowanie się z nim do sądu i złożenie go w biurze podawczym. Tak robiłem w sprawach istotniejszych. Pani w biurze podawczym sprawdzała, czy są wszystkie załączniki wymienione w pozwie i po czym na podanej przeze mnie kartce kwitowała przyjęcie pozwu, odpisu (odpisów) oraz wymienionych załączników. No dobrze, ktoś pomyśli ale co jeżeli sądem właściwym jest sąd odległy o np. kilkaset kilometrów? Wtedy możesz pozew złożyć do sądu właściwego dla Ciebie który to sąd uzna się za niewłaściwy i przekaże pozew temu właściwemu. Trochę to potrwa ale będziesz mieć potwierdzenie z biura podawczego że złożyłeś wszystko co złożyłeś.

Przeczytaj też: Pozew o zapłatę – właściwość miejscowa sądu

Ponadto, jak wspomniałem na wstępie, w niektórych przypadkach możliwy jest jeszcze trzeci sposób złożenia pozwu a mianowicie przez internet ale to w ramach elektronicznego postępowania upominawczego – do e-sądu. Nie dotyczy to wszystkiego rodzaju roszczeń, do e-sądu “nie nadają się” sprawy o alimenty. Jednak np. o zapłatę faktury, pożyczki a nawet sprawy pracownicze – mogą być rozpatrywane w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Przeczytaj też: Pozew częściowy na próbę

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 marca, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Jak złożyć pozew do sądu?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A który sąd jest właściwy o zapłatę za fakturę pomiędzy przedsiębiorcami, dłużnika czy wierzyciela?

  Martens

  30 mar 21 o 11:25

 2. Do wyboru: sąd właściwy dla powoda (wierzyciela) albo sąd właściwy dla pozwanego (dłużnika).

  admin

  30 mar 21 o 11:45

 3. To niby usuwania z pozwu załącznika, to przesada autorska, sąd musi wezwać w takim wypadku do dosłania brakującego.

  Anonim

  30 mar 21 o 14:06

 4. Jeżeli ktoś dołączy do pozwu oryginał, to może mieć problem.

  admin

  30 mar 21 o 14:28

 5. Czy dla osoby niezwiązanej z prawem napisanie pozwu o zapłatą pożyczki prywatnej jest trudne?

  Mika

  20 cze 21 o 05:36

 6. Nie, pozew o zapłatę pożyczki zwłaszcza udokumentowanej jest prosty – każdy może sporządzić prawidłowo a nawet jeżeli się pomyli, to sąd poinformuje co trzeba poprawić.

  admin

  20 cze 21 o 09:13

 7. Jeżeli jest umowa pożyczki albo potwierdzenie przelewu pożyczki to łatwizna.

  Anonim

  20 cze 21 o 12:25

 8. Z takich z pozoru łatwych jednoznacznych spraw są czasem problemy i oddalenie powództwa zwłaszcza gdy do sprawy pozwany adwokata wynajmie i ten zacznie kręcić a zna się z sędziami.

  Myca

  3 lip 21 o 21:31

 9. Powód też może zatrudnić adwokata jeżeli pozwany wniesie sprzeciw. Może już na początku zatrudnić adwokata to tzn, żeby ten pozew sporządził ale uważam, że nie ma to sensu w przypadku prostych spraw – pozwów, gdzie roszczenie jest udokumentowane a dłużnik jak dotąd nie kwestionował roszczenia.

  admin

  3 lip 21 o 21:37

 10. Mam do wniesienia pozew o zapłatę za wykonaną usługę lakierowania, czy radzi pan do e-sądu czy do tradycyjnego sądu znaczy w rejonie?

  Bogdan

  14 lip 21 o 08:18

 11. Do e-sądu szybciej i wygodniej ale jeżeli pozwany wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty, to e-sąd postępowanie umorzy i wówczas, chcąc dochodzić zapłaty, będzie Pan musiał wnieść pozew do sądu rejonowego.

  admin

  14 lip 21 o 09:24

Skomentuj