Jak złożyć pozew do sądu?
Niektórzy czytelnicy tego bloga pytają, jak złożyć pozew do sądu. Można to zrobić na dwa sposoby a w niektórych przypadkach na trzy.
Przeczytaj też: Zwolnienie z opłaty sądowej od pozwu
Pozew można do sądu wysłać pocztą. Ta opcja niesie za sobą pewne ryzyko. Niewielkie ale jednak. Jeżeli sędzia jest skorumpowana albo z innego powodu faworyzuje stronę przeciwną, to może stwierdzić, że załącznik do pozwu który wymieniłeś jako załączony, rzekomo nie został załączony.
Przeczytaj też: Jeden pozew – kilka roszczeń
Drugi sposób na złożenie pozwu do pofatygowanie się z nim do sądu i złożenie go w biurze podawczym. Tak robiłem w sprawach istotniejszych. Pani w biurze podawczym sprawdzała, czy są wszystkie załączniki wymienione w pozwie i po czym na podanej przeze mnie kartce kwitowała przyjęcie pozwu, odpisu (odpisów) oraz wymienionych załączników. No dobrze, ktoś pomyśli ale co jeżeli sądem właściwym jest sąd odległy o np. kilkaset kilometrów? Wtedy możesz pozew złożyć do sądu właściwego dla Ciebie który to sąd uzna się za niewłaściwy i przekaże pozew temu właściwemu. Trochę to potrwa ale będziesz mieć potwierdzenie z biura podawczego że złożyłeś wszystko co złożyłeś.
Przeczytaj też: Pozew o zapłatę – właściwość miejscowa sądu
Ponadto, jak wspomniałem na wstępie, w niektórych przypadkach możliwy jest jeszcze trzeci sposób złożenia pozwu a mianowicie przez internet ale to w ramach elektronicznego postępowania upominawczego – do e-sądu. Nie dotyczy to wszystkiego rodzaju roszczeń, do e-sądu “nie nadają się” sprawy o alimenty. Jednak np. o zapłatę faktury, pożyczki a nawet sprawy pracownicze – mogą być rozpatrywane w elektronicznym postępowaniu upominawczym.
Przeczytaj też: Pozew częściowy na próbę
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A który sąd jest właściwy o zapłatę za fakturę pomiędzy przedsiębiorcami, dłużnika czy wierzyciela?
Martens
30 mar 21 o 11:25
Do wyboru: sąd właściwy dla powoda (wierzyciela) albo sąd właściwy dla pozwanego (dłużnika).
admin
30 mar 21 o 11:45
To niby usuwania z pozwu załącznika, to przesada autorska, sąd musi wezwać w takim wypadku do dosłania brakującego.
Anonim
30 mar 21 o 14:06
Jeżeli ktoś dołączy do pozwu oryginał, to może mieć problem.
admin
30 mar 21 o 14:28
Czy dla osoby niezwiązanej z prawem napisanie pozwu o zapłatą pożyczki prywatnej jest trudne?
Mika
20 cze 21 o 05:36
Nie, pozew o zapłatę pożyczki zwłaszcza udokumentowanej jest prosty – każdy może sporządzić prawidłowo a nawet jeżeli się pomyli, to sąd poinformuje co trzeba poprawić.
admin
20 cze 21 o 09:13
Jeżeli jest umowa pożyczki albo potwierdzenie przelewu pożyczki to łatwizna.
Anonim
20 cze 21 o 12:25
Z takich z pozoru łatwych jednoznacznych spraw są czasem problemy i oddalenie powództwa zwłaszcza gdy do sprawy pozwany adwokata wynajmie i ten zacznie kręcić a zna się z sędziami.
Myca
3 lip 21 o 21:31
Powód też może zatrudnić adwokata jeżeli pozwany wniesie sprzeciw. Może już na początku zatrudnić adwokata to tzn, żeby ten pozew sporządził ale uważam, że nie ma to sensu w przypadku prostych spraw – pozwów, gdzie roszczenie jest udokumentowane a dłużnik jak dotąd nie kwestionował roszczenia.
admin
3 lip 21 o 21:37
Mam do wniesienia pozew o zapłatę za wykonaną usługę lakierowania, czy radzi pan do e-sądu czy do tradycyjnego sądu znaczy w rejonie?
Bogdan
14 lip 21 o 08:18
Do e-sądu szybciej i wygodniej ale jeżeli pozwany wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty, to e-sąd postępowanie umorzy i wówczas, chcąc dochodzić zapłaty, będzie Pan musiał wnieść pozew do sądu rejonowego.
admin
14 lip 21 o 09:24